Článek
Za hypertenzi je považován tlak u osob starších 18 let vyšší než 140/90 mmHg. Snížit tlak lze velmi dobře léky, nicméně existují rady, jak toho lze u řady lidí dosáhnout i bez nich. Samozřejmě pod dohledem lékaře.
Snížit krevní tlak přirozenou cestou jde kromě diety a snížení tělesné hmotnosti také dalšími způsoby:
- redukcí stresu,
- zvýšením fyzické aktivity,
- omezením solení a konzumace alkoholu,
- skoncováním s kouřením,
- pomocí bylinek.
Ledviny a krevní tlak jsou dvě spojené nádoby
Snížení hmotnosti
„Redukce hmotnosti o jeden kilogram může vést ke snížení krevního tlaku o 2,5 mmHg, při poklesu hmotnosti o pět kilogramů tedy dochází k poklesu tlaku o více než 10 mmHg,” vysvětluje kardioložka MUDr. Taťana Urbanová z pražského centra Medicon.
Důležitá je také distribuce tuku v těle – tzv. abdominální obezita je spojená s vyšším rizikem, je charakterizována vyšším poměrem obvodu pasu a boků nebo jednodušeji objemem pasu nad 102 cm u mužů a nad 88 cm u žen.
Co nikdy neříkat člověku, který se snaží zhubnout
Omezit sůl
Lidé by měli denně přijmout maximálně 5–6 g soli, což odpovídá jedné čajové lžičce. Je nutné nezapomínat, že sůl je všude kolem nás a je obsažena i v celé řadě potravin. Výzkumy prokázaly, že u populací s nižším přísunem soli (3 g/den) jsou hodnoty tlaku nižší a chybí obvyklý vzestup tlaku v průběhu života.
Sůl může mít na lidské zdraví horší dopady než cukr
Omezení konzumace alkoholu
U mužů se doporučuje omezit alkohol do 30 g/den, u žen do 20 g/den – t.j. 2 dl vína nebo 0,3 l piva.
Změna jídelníčku
„Strava by měla být pestrá, bohatá na draslík, hořčík a naopak s nízkým množstvím nasycených tuků. Měla by být i velmi bohatá na ovoce a zeleninu,” doporučuje lékařka Taťana Urbanová a předkládá následující rady, jak změnit jídelníček.
Doporučené změny jídelníčku |
---|
Slazené limonády nahradit vodou s citrónem, ovocným nebo zeleným čajem. |
Bílé pečivo nahradit tmavými celozrnnými variantami s dostatečným množstvím vlákniny. |
Omezit spotřebu cukrovinek a dortů, menší množství kvalitní hořké čokolády je možné. |
Kupovat čerstvé potraviny bez přídavku soli, vyloučit konzervované potraviny, uzeniny, smažené výrobky |
Zařadit 2x týdně do jídelníčku ryby (losos, pstruh, herinky, sardinky), z masa jsou vhodná nejlépe libová kuřecí prsa nebo krůtí |
Sůl nahradit bylinami a kořením, nepoužívat tekutá a sypká polévková koření, vynechat potraviny s glutamátem sodným. |
Jako zdroj draslíku zařadit ovoce a zeleninu – meloun, banány, broskve, pomeranče, cukety, dále jsou vhodné celer, rajské, cibule, česnek, brokolice, mrkev; upravovat nejlépe v páře. |
Mléko a mléčné výrobky volit se sníženým obsahem tuků (jogurty do 3 %, sýry do 30 %, vyloučit tavené sýry). |
Vhodná je pravidelná konzumace vlašských a lískových ořechů, lněných a slunečnicových semínek, olivového oleje. |
Zařadit do stravy pravidelně čočku, fazole a další luštěniny. |
Vyloučit potraviny z řetězců rychlého občerstvení. |
Vhodné potraviny a pokrmy rozdělit do menších dávek a jíst alespoň 5x denně. |
Fyzická aktivita
Jedinec s hypertenzí by měl minimálně 30–45 minut 3–4x týdně cvičit. Nejlépe formou svižné chůze, plavání, jízdy na kole nebo běhu.
Kvalitní sex dokáže podle odborníků snížit vysoký krevní tlak
Omezení léků
Na vysokém tlaku se mohou podílet i některé léky, např. nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé léky), sympatomimetika (látky napodobující účinky podráždění sympatického nervového systému), kortikoidy a u citlivých žen i hormonální antikoncepce.
Bylinky
Mezi nejúčinnější přírodní léky na snížení tlaku se považuje česnek. Zvláště pak v kombinaci s rybím olejem. Snižuje hladinu cholesterolu a chrání tak cévy před ucpáváním. Vhodné ho je přidávat jako koření do jídla či pomazánek. Vyrábí se z něj i tinktura – česnek se naloží do alkoholu a posléze se po lžičce denně užívá.
Jak vztahy ovlivňují naše fyzické zdraví
Fazol obecný (plod bez semen) – čaj je vhodný především pro snižování tlaku u diabetiků. Zároveň totiž snižuje hladinu cukru v krvi a má močopudný účinek. Používá se také při zadržování vody v těle a při nemocech ledvin a močových cest.
Hloh obecný – je doporučován jako podpůrný prostředek při chorobách srdce, cév a při vysokém krevním tlaku. Nemá toxické ani vedlejší účinky, ale vždy je dobré jej užívat pod dohledem lékaře.
Meduňka lékařská – kromě snižování krevního tlaku ještě uklidňuje a tlumí bolest. Je naprosto neškodná, předávkování nehrozí a nemá žádné vedlejší účinky.
Zběhovec plazivý – čaj z něj prý uleví potížím spojeným s hypertenzí.