Článek
Velkou skupinu mezi těmito lidmi tvoří diabetici, ale také pacienti s vysokým krevním tlakem. U diabetiků a hypertoniků, kteří svou chorobu nemají pod kontrolou, dochází totiž rychleji k poškozování jemných cév. Včetně těch v ledvinách. A to na ně má negativní vliv.
Ledviny připomínají neuvěřitelně výkonnou čističku odpadních vod. I když jsou velké jako pěst, zvládnou za den přefiltrovat zhruba 150 litrů krve. Z ní oddělí odpadní látky a vyloučí je prostřednictvím moče (asi 1,5 litru za den). Mají ještě další funkce, ale tuto můžeme považovat za nejdůležitější. A právě ji dokáže narušit horší prokrvení ledvinových klubíček, ve kterých dochází k filtraci odpadních látek.
Kolaps může přijít bez varování
Problémy s ledvinami bývají záludné tím, že se chronická onemocnění tohoto orgánu nemusí dlouho nijak projevovat. Spousta lidí si myslí: Když mě nic nebolí, nic mi není! Je to ale jenom jeden z mýtů. Člověk může ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž by se u něho projevily nějaké výrazné příznaky nebo bolest. Není to pravidlo, ale stává se to, a nikoli vzácně.
„Téměř 90 % postižených navíc o svých potížích neví,“ říká MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc., vedoucí lůžkového oddělení na Klinice nefrologie 1. LF UK Praha.
Upozorňuje i na další alarmující skutečnost. Týká se jednoho z nejvážnějších postižení ledvin, jejich selhání. Až 40 % pacientů se dostane k odborníkovi teprve po kolapsu, který nastane náhle a bez varování. Zkolabují například na ulici. Do té doby netuší, že nějaké problémy mají. Možné nepravidelnosti v močení a častější noční močení nejsou spolehlivým varováním nebo vodítkem k diagnostikování problémů. Mohou být totiž signálem jiných zdravotních potíží.
Vyšetření je jednoduché
Narušenou funkci ledvin přitom dovede praktický lékař většinou zjistit jednoduchým vyšetřením. Zkoumá při něm přítomnost bílkovin v moči, případně hladinu kreatininu v krvi. Toto vyšetření hradí zdravotní pojišťovny i jako preventivní, a to jednou za dva roky. Stačí tedy za praktikem zajít a nechat si ho udělat.
Preventivní vyšetření ledvin podstoupí jen čtvrtina Čechů, 75 procent populace naopak nezajímá. |
Komu hrozí vyšší riziko
Kdo by se o vyšetření měl zajímat především? Kromě diabetiků a hypertoniků hlavně kuřáci, pacienti s nadváhou a obézní stejně jako lidé, kteří žijí pod náporem stresu. Rizikový je rovněž věk mezi 50 až 70 roky.
Z těchto skupin se rekrutuje nejvíc lidí se špatnou funkcí ledvin. Ty zbytečně zatěžuje také přílišné solení, nedostatek pohybu, přemíra tučných jídel a cukru, podobně jako přílišné užívání určitých léků proti bolesti. Pokud se u vás sečte hned několik z uvedených rizikových faktorů, měli byste navštívit praktika kvůli zmíněnému vyšetření co nejdřív.
Pijte vodu, ale s mírou
Nejlepší prevencí proti potížím s ledvinami je to, že budeme dostatečně pít. To je poměrně rozšířený názor. Bohužel neplatí vždycky. „Zvýšený příjem tekutin bývá užitečný jen u některých chorob ledvin, třeba u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů,“ říká MUDr. Martin Havrda, primář I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
„V jiných případech může být nadměrné pití nebezpečné. Třeba u pacientů, kterým poškodila ledviny cukrovka. U těch často nedokážou vyloučit přebytečnou vodu a přemíra vody v organismu se pak projevuje otoky nebo dušností.“
Infekce močových cest jako předehra
Jedno z rizik představují pro ledviny infekce močových cest. Časté jsou zejména u žen, těm se navíc nejednou vracejí. Močová trubice u nich totiž těsně sousedí s pochvou a konečníkem, odkud se můžou snadno přenést bakterie. Navíc je krátká, takže proniknou rychleji vzhůru, až do močového měchýře. Pokud vyvolají infekci, hrozí, že se dostane až do ledvin, kde může v krajním případě vyvolat jejich selhání.
Proto by ženy měly dostatečně pít, často vyprazdňovat močový měchýř a dávat si pozor, aby neprochladly. Užitečné je i to, když zajdou na toaletu co nejdřív po pohlavním styku. Při něm může snadno dojít k zanesení bakterií z pochvy nebo z oblasti hráze do močových cest. Je také vhodné opláchnout si intimní místa hned po souloži čistou vodou.
Pravděpodobnost nákazy zvyšují i únava, stresy nebo nevyspání, které snižují imunitu. Podobně jako různé virózy. Při prvních signálech obtíží (pálení, řezání nebo bolest při močení) je potřeba okamžitě zajít za lékařem. Na prevenci by kromě žen měli hodně dbát i diabetici, kteří mají také větší sklon k těmto infekcím.
Dejte si grapefruit |
---|
Antioxidant naringenin, který obsahují například grapefruity, zpomaluje podle některých výzkumů růst cyst v ledvinách. Výzkum je sice teprve na začátku, ale lidé, které cysty trápí, určitě neudělají chybu, když do svého jídelníčku zařadí i jinak prospěšné grapefruity. |
Kameny bolí
Kameny nebo písek v ledvinách a v močových cestách trápí naopak daleko víc muže. Objevují se u nich až třikrát častěji než u žen. Vznikají vysrážením některých solí nebo minerálů, které jsou za normálních okolností v moči rozpustné, ale za určitých okolností dochází k jejich krystalizaci a přeměně v nerozpustný kámen.
Existuje jich několik druhů, záleží na látce, ze které se vytvářejí. Trápí asi 4 % populace a patří k nepříjemným, často i velmi bolestivým zdravotním potížím.
Rizikem, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku kamenů, je například práce v horku, při které nedostatečně pijeme. Tělo pak tvoří málo moči a ta je hodně koncentrovaná, tedy tmavá. Není náhoda, že se hodně lidí, kteří pracovali v zemích na severu Afriky nebo na Středním východě, vracelo do republiky s ledvinovými kameny.
Další možnou příčinou mohou být zděděné dispozice, ale třeba také přílišná konzumace soli a masa, případně potravin obsahujících bílkoviny, puriny a šťavelany spolu s malým příjmem vápníku. Nepříznivě působí i další důvody.
Problém se dá včas zjistit vyšetřením moče (přítomnost krve, krystalů), ale také hodnoty pH, vápníku, kyseliny močové v krvi a dalších parametrů, které zmapují činnost ledvin.
Smutné evropské prvenství
České republice patří smutné prvenství v Evropě, pokud jde o výskyt rakoviny ledvin. Ročně u nás onemocní 3000 pacientů. Nemoc nemá jasný příznak. Pokud se objeví krev v moči, bolest v boku nebo v zádech, případně ztráta váhy, jde už často o nádor v pokročilejších stadiích, který je hůř léčitelný. Všechny tyto příznaky ovšem mohou mít i jiné příčiny – v každém případě je vždy potřeba navštívit lékaře.
Nebezpečí, že nás rakovina postihne, zvyšuje kouření, obezita a neléčená hypertenze. Ale také jídelníček bohatý na živočišné tuky a častá konzumace smažených jídel i uzenin. Rizikový je rovněž kontakt s chemickými látkami a bohužel také dlouhodobý život na umělé ledvině, tedy na dialýze.
Když selhávají
Lidí, kterým selhaly ledviny, je v ČR asi 10 000. Třetina z nich se dočkala transplantace orgánu od dárce, dvě třetiny potřebují umělou ledvinu, tedy odstraňování odpadních látek pomocí dialýzy.