Hlavní obsah

Jak se zbavit zlozvyků, jež pohoršují okolí

Novinky, Dana Sokolová

Možná to taky znáte. Jakmile jste nervózní, úzkostní, vzteklí či znudění, začnete bezděčně dělat věci, které si sami nedokážete vysvětlit. Jedná se o tzv. zlozvyky - nežádoucí vzorce chování, které se obvykle objevují v dětském věku a mnozí z nás si je přenáší i do dospělosti. Některé jsou neškodné, jiné ruší nebo pohoršují okolí. Neexistuje ale žádný, kterého by se nedalo zbavit.

Jak na zlozvyky, které trápí i slavné Video: Novinky

Článek

Mezi nejčastější zlozvyky patří např. kousání nehtů, dloubání v nose, křupání kloubů, mlaskání, srkání, kousání vnitřní strany tváří či cucání vlasů. Příčiny vzniku zlozvyků i jejich podoby jsou značně rozmanité. V každém případě většina z nich pochází z vnitřního napětí a zbavit se jich není vůbec jednoduché. Je totiž nutné nejprve odhalit příčinu vnitřního neklidu.

Samozřejmě existují i zlozvyky, které vznikají z rozmaru nebo z lenosti. Těch se lze nejsnáze zbavit tím, že si je člověk začne sám uvědomovat. Je k tomu však zapotřebí neustálá sebekontrola.

Okousané nehty trápí nejvíce

Odborně se okusování nehtů nazývá onychofagie. Nejčastěji si okusují nehty školáci a dospívající, ale nejsou výjimkou ani dospělí.

Kousání nehtů je nejčastěji reakcí na negativní emoce, jako jsou stres, vztek, nervozita, strach apod. Zároveň to může způsobovat i nedostatek určitých živin v organismu jako vitaminy A a D, vápník, křemík, železo či bílkoviny.

Okousané nehty nejsou žádnou ozdobou a lidé se za ně většinou stydí a prsty schovávají. Může to mít tedy vliv i na jejich sebevědomí, společenský život, ale také na úspěch při hledání zaměstnání.

Navíc to může způsobit i zdravotní problémy, neboť okousané nehty jsou náchylné k infekci bakteriemi, plísněmi, viry. Rozvinutá infekce samozřejmě nemusí zůstat omezená pouze na oblast nehtu, ale může se šířit krevní cestou do celého organismu.

„Nehet je poškozen a náchylný i k plísním. Takové případy pak u nás léčíme a léčba je dlouhá,“ říká profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kousání poškozuje také zuby a může vést k poranění dásní.

Bruxismus může vést až k závažnému onemocnění

Bruxismem, neboli skřípáním a cvakáním zubů, trpí všechny věkové kategorie populace, malými dětmi počínaje. Podle postižených je pro ně nejhorší skřípání během spánku. Někdy je jejich vlastní skřípání vzbudí, ale i když o něm v noci nevědí, poznají to podle úporné bolesti čelistí a křečí v nich. Dále se mohou objevit bolesti hlavy nebo zvýšená citlivost na kyselé a horké.

Dloubání v nose je nejvíce odpuzující pro okolí

Přestože v latinské Americe je mezi běžnou populací dloubání v nose vnímáno jako přijatelné, většina ostatních národů to považuje za nejodpornější zlozvyk vůbec. Přestože obsah nosu není zdraví škodlivý, tento zlozvyk je prostě společensky absolutně nepřijatelný.

K odnaučení pomůže jednak uvědomění si problému a tedy neustálé upozorňování, jako u ostatních zlozvyků a pak také příjemné mikroklima v domácnosti. Doma by neměl být příliš suchý vzduch a je tedy dobré vzduch co možná nejvíce zvlhčovat.

Žebříček nejhorších zlozvyků podle Evropanů
1. Okusování nehtů
2. Mlaskání při jídle
3. Dloubání v nose
4. Říhání
5. Plynatost
6. Křupání kloubů
7. Sahání si do rozkroku
8. Olizování příborového nože
9. Skřípání zuby
10. Skákání do řeči

Více zajímavostí o zlozvycích, včetně toho jaké zlozvyky trápí známé osobnosti, se dozvíte v přiloženém úvodním videu.

Anketa

Jaký vás trápí zlozvyk?
Okusování nehtů
25,9 %
Mlaskání či srkání při jídle
4,3 %
Dloubání v nose
19,5 %
Říhání
1,4 %
Plynatost
6 %
Křupání kloubů
7,9 %
Sahání si do rozkroku
4,8 %
Olizování příborového nože
1,7 %
Skřípání zuby
0,9 %
Skákání do řeči
7,5 %
Okusování konců tužek
2,1 %
Ocucávání si vlasů
0,6 %
Kousání vnitřní strany dásní
6,9 %
Kousání si spodního rtu
4,5 %
Nesundavání záchodového prkénka
1,1 %
Jiný
4,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 16957 čtenářů.
Související témata:

Související články

Hltání a zlozvyky při jídle vedou k obezitě

Lidé, kteří řeší pocit hladu tím, že jedí rychle až do pocitu úplné sytosti, se s třikrát větší pravděpodobností propracují k nadváze. K tomuto závěru došli...

Výběr článků

Načítám