Článek
Dodržovat cvičební plán v zimě je náročnější než kdy jindy. S chladným počasím ubývá energie a tma ráno i večer příliš nevybízí ke sportovním aktivitám. Pokud je i přesto vaše vůle nezlomná, přinášíme tipy na to, jak si běhání v nevlídném počasí zpříjemnit.
Správný oděv
Správně zvolené sportovní oblečení je nutností i při sportování uvnitř, v dešti to ale platí dvojnásob.
„Běhání v dešti mě naučilo, že méně je více. Vyhněte se přehnanému vrstvení. I při běhání v dešti se budete potit, a proto je důležité zvolit správný počet svršků, který vám bude vyhovovat,“ radí osobní trenérka Imo Boddyová, která se specializuje na běhání.
Vybírejte látky, které rychle schnou. Spousta značek nabízí speciální řady oblečení určené do nepříznivého počasí. Naopak se vyhněte bavlně, která zachycuje vlhkost. Ideální jsou také nepromokavé boty, ale důležitější je, aby vaše boty správně vyhovovaly vašim nohám a stylu běhu.
Jak často byste měli měnit běžecké boty
„Při běhání venku mějte na sobě vždy něco reflexního a držte se známé trasy, ideálně v dostatečné vzdálenosti od provozu. Noste tenisky s dobrou přilnavostí nebo trailové boty, abyste se vyhnuli jakémukoliv uklouznutí. Při běhu se snažte držet rovné cesty bez děr, kaluží a obrubníků,“ radí Boddyová pro Stylist.
Pracujte se svojí psychikou
Pokud celý běh strávíte hledáním úkrytu nebo vyhýbáním se kalužím, je pravděpodobné, že k němu získáte odpor. Přijměte to, že na vás bude pršet a snažte se déšť brát jako ozvláštnění.
Berte to jako mentální trénink
Pamatujte na frázi „mysl nad hmotou“. Běh v obtížných povětrnostních podmínkách může pomoci zvýšit vaši psychickou odolnost, udělá z vás pozitivnějšího člověka a lepšího běžce.
Když budete běh v dešti považovat za mentální trénink, procvičíte svou mysl stejně jako své tělo, což vám v budoucnu může pomoci běžet dále a rychleji a cítit se při tom lépe.
Držte se silničního běhu
Při běhání v dešti je důležité dobře znát svůj terén. Vyhněte se proto běhání v lese či parcích, kde je potenciálně větší riziko uklouznutí a zašpinění. Místo toho vsaďte na běh po chodníku v dobře osvětlené oblasti, abyste zůstali v bezpečí.
Po běhu se zahřejte
Aby nedošlo k rychlému prochladnutí po běhu, je důležité ze sebe co nejdříve svléknout promočené a propocené oblečení, které se jinak může stát potenciálním zdrojem kvasinkové infekce.
Po běhu své tělo odměňte teplou sprchou či vanou. Ulevíte tak unaveným svalům, a navíc si příjemně prohřejete tělo.
Nebojte se podzimního nečasu, procházka ve větru či po dešti vám jen prospěje
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej běžeckých potřeb, On-line prodej běžeckých potřeb
Může se vám hodit na Zboží.cz: Běžecké oblečení, Běžecké bundy