Článek
Velké množství výzkumů ukazuje, že lidé s dobrými sociálními vztahy bývají šťastnější než ti, kteří jsou více izolovaní. Ovšem vedle silných sociálních vztahů, kam se řadí například rodina a blízcí přátelé, se stále více ukazuje, že i velmi malé interakce a tzv. slabé sociální vztahy, a to třeba i s cizími či jen občas vídanými lidmi, jako je prodavač v obchodě, kolegové v práci nebo třeba kadeřnice, mohou mít své výhody.
Nový výzkum Esry Ascigilové a jejích kolegů, publikovaný v časopise Social Psychological and Personality Science, zkoumal, jak i velmi krátké každodenní komunikace mohou ovlivňovat lidskou pohodu.
Malý soubor studií zjistil, že právě slabé interakce mohou mít na pohodu velký vliv. V jednom experimentu požádali vědci dobrovolníky, aby při jízdě vlakem záměrně navazovali hovory s cizími lidmi. Ti pak hlásili větší celkovou pohodu v dané chvíli, tedy při cestě vlakem, než ti, kterým bylo „doporučeno“, aby se s nikým nebavili.
Anketa
Podobné to bylo i u skupiny lidí, kteří měli navázat reálný rozhovor s baristou při nákupu kávy. I ti odcházeli podle svých slov pozitivněji naladěni než ti, kteří vedli jen základní slušnou konverzaci týkající se objednávky, uvádí server Psychology Today.
Pro získání komplexnějšího pohledu na věc požádali vědci dobrovolníky ve dvou studiích (provedených v Turecku a ve Spojeném království) i o detailní přehled veškerých vazeb, a to těch silných, tak i slabých, včetně malých gest, jako je pozdrav nebo poděkování.
I v tomto případě zjistili, že častější konverzace, i ta se slabými vazbami a s cizími lidmi, souvisí s vyšší úrovní pohody. Obecně spokojenější lidé pak o to více navazují další konverzace s dalšími lidmi. I velmi krátké a podle někoho nepodstatné hovory mohou tedy podle vědců být malým tajemstvím s velkým úspěchem – tedy alespoň co se celkové pohody týče.