Článek
Preparáty jim přinesou úlevu nebo zlepšení stavu, bylo by však klamné podlehnout iluzi, že je vyléčily. Je třeba přesně zjistit, co se děje a proč. Zároveň se zvětšováním, tedy nezhoubným bytněním prostaty (odborná zkratka: BHP), může totiž u některých pacientů dojít ke zhoubnému bujení buněk. Rozhodně není vzácné.
"Rakovina prostaty je třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor u mužů," říká prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc. přednosta urologie z FN v Brně-Bohunicích. "Ročně jí v ČR onemocní asi 7000 mužů a 2500 na ni zemře." Záludnost tohoto typu zhoubného nádoru spočívá v tom, že se v počátečním stádiu nijak neprojevuje. Zachytit ho dokáží jen pravidelné kontroly u urologa a jednoduché vyšetření, nejčastěji pohmatem nebo ultrazvukem a krevním testem.
Muži po padesátce by měli podle profesora Tomáše Hanuše, předsedy České urologické společnosti, chodit na preventivní prohlídky v předepsaných intervalech. Pokud rakovinu prostaty prodělal jejich otec nebo bratr, měli by s prohlídkami začít už ve čtyřiceti.
Příznaky BHP
Nezhoubné zbytnění prostaty na životě obvykle neohrožuje, ale může ho nepříjemně zkomplikovat. Zejména tehdy, musí-li muž jít za noc několikrát na záchod a pořádně se nevyspí. Krajně nepříjemné jsou také nekontrolovatelné úniky moči v pokročilých stádiích potíží nebo neschopnost vyprázdnit močový měchýř.
Podle profesora Pacíka se BHP obvykle začne projevovat: |
* problémy se začátkem močení a zdlouhavým odkapáváním na konci potřeby |
* slábnoucí silou proudu moči nebo jejím přerušovaným proudem |
* častější potřebou močit, případně naléhavějším či dramatickým nutkáním na malou |
* močením vícekrát za noc |
* pocitem nedostatečně vyprázdněného močového měchýře. |
Pokud chcete zjistit, jestli se u vás začalo objevovat BHP, navštivte internetové stránky www. mojeprostata.cz. Najdete na nich jednoduchý test Americké urologické společnosti v češtině, který vyplníte. Program ho vyhodnotí, sdělí vám výsledek a v případě potřeby nabídne kontakty na nejbližší urology.
Co se to děje?
Proč k problémům s močením a prostatou vůbec dochází? Prostata je žláza, kterou muži mají pod močovým měchýřem. V dětství bývá velká jako hrášek, u dospělého muže asi jako kaštan. Prochází jí močová trubice. Produkuje bělavou tekutinu, která tvoří část ejakulátu. Obsahuje látky vyživující spermie a prostaglandiny. Ty pomáhají uvolnit při pohlavním styku krček dělohy a usnadňují tak oplození.
"Mezi čtyřicátým a padesátým rokem se prostata obvykle začne zvětšovat v důsledku změn, které provázejí stárnutí," říká Ivan Kolombo, urolog z pražské Nemocnice na Homolce. "U někoho se zvětší méně, u jiného více, třeba až na velikost pomeranče. Často začne stlačovat močovou trubici, a to vyvolá problémy s močením."
Prostatu urologové vyšetřují pohmatem přes konečník nebo ultrazvukem. Existuje také přístroj, který změří dynamiku močení, a řada dalších vyšetření.
Pomoc z přírody
Klasickými léky na problémy s prostatou jsou alfa-blokátory a finasterid. U lehčích a středně závažných případů mohou pomoci preparáty s přírodními extrakty.
Ty kvalitní mají standardizované množství účinných látek. Obsahují sitosterol, komplexy látek z vrbovky malokvěté, palmičky trpasličí, slivoně africké nebo oleje z dýňových semen. Někteří urologové se k nim staví rezervovaně. Jejich účinky se zatím nepodařilo prokázat tak jednoznačně, jako je tomu u léků. Pokud však tyto preparáty pacientovi pomáhají, většinou proti jejich užívání nejsou námitky.
Zajímavou studii s nimi udělal prezident Evropské urologické společnosti profesor Frans De Bruyn. "U pacientů, kteří měli lehčí poruchy, se zlepšení přibližovalo efektům, kterých dosahují léky," říká doktor Kolombo. "To by však u nich nemělo vzbuzovat klamný pocit, že vše je pořádku. Stále by měli chodit k lékaři, který dokáže objektivněji posoudit vývoj jejich poruchy. Také vidí, jestli se možnosti přírodního preparátu nevyčerpaly a jsou nutné léky, případně operace."
Laser spolu s robotem |
Ve čtyřiceti má zbytnělou prostatu asi desetina mužů, v sedmdesáti to bývá 70-90 % z nich. Víc než dvěma třetinám postižených pomohou léky, necelá třetina potřebuje operaci. Z té mají muži strach. Bojí se, že jim naruší erekci. Tohle riziko je ovšem velmi malé. Vyšší bývá u operací, které odstraňují z prostaty zhoubný nádor, ale ani tady rozhodně není pravidlem. BHP lze operovat řadou metod. Jednou z posledních novinek je operace pomocí speciálního laseru, který postiženou tkáň odpaří. Pacient nekrvácí a méně ho trápí pooperační komplikace. Výsledky, které s ní lékaři dosahují, jsou minimálně stejně dobré, jako u klasického postupu. Unikátní operací je také využití robotického systému. Používá se pouze při operaci zhoubných nádorů v prostatě. Zvyšuje přesnost, kontrolu a techniku operace na úroveň, které člověk není schopný dosáhnout. Například otáčení nástroje v rozsahu 360 stupňů. Zároveň chirurgovi umožňuje provádět takové typy šetrných operací, které se s dosud existujícími technologiemi nedají vůbec udělat. Robota využívají v pražské Nemocnici Na Homolce a v Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. |