Článek
Mít čas sama na sebe není o sobectví, jde o to, být se sebou v harmonii. Naučit se o sebe pečovat, brát se vážně ve svých potřebách a touhách a uvědomit si, že vlastní přání jsou stejně důležitá jako přání nejbližších. Důležité je nebát se říkat „ne“.
Co nám může pomoci změnit naše nastavení?
V první řadě budování vlastního sebevědomí a přijetí, které jsou klíčem k pozitivním změnám v našem životě.
K získání sebedůvěry mohou pomoci jednoduché rituály:
- Začněte Pozdravem slunci, dechovým cvičením či koncentračními technikami.
Při cvičení sestavy je důležité se zaměřit i na správné dýchání, tedy pokud možno na plný dech, který nás povede v pravidelném rytmu. Vedle jógové sestavy rozhodně pomohou také koncentrační techniky. Pro začátek úplně postačí několik minut klidného spočinutí, během něhož dáme odpočinout svému tělu i mysli. Nenásilně zaměříme svou pozornost na to, co slyšíme, nebo na to, co cítíme či čeho se dotýkáme. Můžeme se rovněž plně zaposlouchat do zvuku a rytmu svého dechu a prociťovat jeho vjem ve svém těle.
Tři dechová cvičení pro lepší zvládnutí stresu a úzkosti
Naučte se respektovat své tělo a podpořte ho bylinkami
Život ženy ve velkém ovlivňují i hormony. Mnohdy mohou za dny, kdy máme pocit, že nic nestíháme, že je vše nad naše síly. „Hormonální cyklus má velký vliv na to, jak se cítíme, jak prožíváme jednotlivé situace. Důležité je pochopit a respektovat své tělo, umět odpočívat a nepřepínat se,“ doporučuje psychoterapeutka Eliška Remešová.
Zklidnit mysl, potlačit hormonální bouři nám mohou pomoci i bylinky. „Kontryhel a řebříček se řadí mezi nejznámější ženské bylinky vůbec. Oběma se připisuje harmonizační účinek a v mnoha ohledech dokážou pozitivně ovlivnit ženský cyklus. Sibiřský ženšen zase podporuje kvalitní spánek, rozchodnice růžová pomáhá při náhlé stresové zátěži a umí snížit pocit sevřeného žaludku,“ upozorňuje Jiří Peroutka z dm drogerie markt.
Pomoci mohou i bylinné kapky eleuterokok s extraktem kořene této léčivé rostliny v kombinaci se sibiřským ženšenem. Ty přispívají ke správnému průtoku krve v srdci a mozku, harmonizují endokrinní systém a zlepšují celkový stav organismu.
Jak bojovat s mentální únavou
Sáhnout můžete i po korejském ženšenu. Ten pomáhá stimulovat paměť, zvyšuje koncentraci a je znám jako silný adaptogen. „Adaptogeny jsou přírodní látky, které zvyšují naši odolnost vůči stresu. Jsou to bylinky, které se používají jak v tradiční čínské medicíně, tak v ájurvédě,“ vysvětluje výživová poradkyně Jindra Jeníková.
Máta s heřmánkem zase zklidní mysl, levandule nebo mučenka pomohou s lepším spánkem. Ten je nezbytným předpokladem zdravého těla i mysli.
Zaměřte se na zdravé a vědomé stravování
Zatímco u dětí i partnera často řešíme, aby se zdravě stravovali, samy se často odbýváme. „Při péči o děti často zapomínáme na sebe, jako třeba při přípravě svačin, kdy dětem dopřáváme to nejlepší a sebe odbýváme nějakým snackem. Když krájíte dětem jablko, přikrájejte si i pro sebe. Zdravá strava tak může být prvním krokem k sebepéči,“ radí Remešová.
Zkusme dát také šanci vědomému stravování. Vychutnávejme potraviny a pokrmy všemi smysly, oceňme jejich vůni, chuť, pokochejme se barvami a texturou jídla. Zmenšujme jednotlivé porce a jezme v poklidu, bez přítomnosti televize nebo mobilního telefonu. Věnujme všechnu pozornost jídlu, které konzumujeme, a poslouchejme své tělo.
Dodejte tělu potřebné vitaminy a minerály
Součástí sebepéče mohou být i vhodně zvolené přírodní doplňky. Popularitu v poslední době získal například kolagen, který podle Jelínkové přispívá nejen k eliminaci vrásek a povadlosti pleti, ale zlepšuje i kvalitu vlasů, nehtů a pohybového aparátu. To vše ve výsledku přispívá k lepšímu pocitu ze sebe sama.
Ženy jsou také ve větší míře ohroženy nedostatkem železa, který se může projevovat zvýšenou únavou, pobledlostí, bolestmi hlavy či třeba špatnou kondicí nehtů, vlasů a kůže.
Pokud pociťujete vyčerpání a čelíte větší míře stresu, je dobré sáhnout také po hořčíku. Ten pomáhá čelit únavě, křečím i případným úzkostem.
Důležité minerály, na které se často zapomíná
Dopřejte si dostatek spánku
Dopřejte si po náročném dni dlouhý a kvalitní spánek. Zaměřte se na spánkové rituály. Doporučuje se být konzistentní a usínat i vstávat vždy ve stejnou dobu. Za optimální délku spánku dospělého člověka se považuje rozpětí 7 až 9 hodin a jeho kvalitu můžeme podpořit celou řadou věcí. Přibližně šest hodin před spaním se vyvarujme alkoholu a kofeinu, dvě až tři hodiny před uložením ke spánku nekonzumujte těžká jídla.
Lepšího spánku lze také docílit, pokud teplota v ložnici nepřekročí 20 stupňů a je v ní ticho a temno. Toto nastavení podporuje hluboký spánek, který pomáhá tělu efektivně se regenerovat. Do nového dne se probudíme svěží, s dobrou náladou a energií.
Dopřejte si občas samotu
Občasná samota může být velmi důležitá pro duševní zdraví ženy. Chvíle samoty přináší zejména chvilkové uvolnění napětí, klid od dětského křiku, možnost potichu přemýšlet i o jiných věcech než jen o tom, co všechno se ještě musí udělat. Nervový systém se zklidní a zpomalí a člověk nabírá síly jak po mentální, psychické, tak i fyzické stránce.
„Navíc nám samota nabízí pauzu od dávání. Žádná žena se nemůže neustále rozdávat, i když jde o vlastní děti,“ vysvětluje psycholožka Meg Meekerová.
Podstatou je, abyste si každý den vyčlenila alespoň půl hodiny času, kdy můžete dělat jen to, co sama chcete.
Zařaďte kamarádky zpět na seznam povinností
Jeden z nejsnazších způsobů, jak se odreagovat od každodenních rodinných povinností, je zvednout telefon, obvolat své kamarádky a někam s nimi vyrazit.
Zařaďte kamarádky zpět na seznam svých povinností a minimálně jednou týdně s nimi zajděte na kávu, víno nebo večeři. Kamarádky pomohou vyventilovat veškeré emoce a získat nadhled.
Úzkostná porucha vás může doslova paralyzovat
Zapomeňte na koupel nebo knihu aneb Jak zatočit se stresem
Může se vám hodit na Zboží.cz: Kuchařky pro zdravou stravu a diety
Může se vám hodit na Firmy.cz: Kurzy jógy