Článek
Za obroušením zubů může stát hned několik příčin. Jednak eroze, kterou způsobují kyseliny rozpouštějící se na zubech – např. kyseliny obsažené v ovoci či sladkých limonádách nebo ty, které se vyskytují v žaludečních šťávách a které naleptávají svrchní vrstvy zubů a následně napadají zdravý zub bakteriemi, které mohou zapříčinit zubní kaz.
Dále pak mechanické opotřebení zubů způsobené cizím předmětem v ústech – nejčastěji piercingem. Ve výjimečných případech může jít o obroušení zubu v důsledku nadměrné konzumace velmi tvrdé stravy apod.
Posledním důvodem je pak skřípání zubů, které si jedinec málokdy uvědomuje. Jedná se o velmi pozvolný proces s trvalými následky. Včasný zásah stomatologa je v tomto případě zcela zásadní.
Jak řešit obrušování zubů
„Pokud byly vaše zuby obroušeny až k dásni, stomatolog ošetří kořenové kanálky, udělá kořenovou nástavbu a nasadí na zuby korunky. To už je ale extrém. V případě, že se problém řeší včas, k takovému stavu nedochází a stačí plastická modelace s pomocí tzv. overlayů nebo aplikace drobných výplní. Nejdůležitější je obnovit správnou žvýkací funkci chrupu, výšku skusu a celkový vzhled zubů,“ vysvětluje problém zubní lékař z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
„Abyste se vyhnuli častým návštěvám stomatologa, je vždy lepší nejprve odstranit příčinu poškození zubů. Zlozvyku skřípání zubů se lze postupně zbavit prostřednictvím silikonové dlahy anebo konzultací s psychologem. Jestliže obroušení způsobuje piercing v ústech, nezbývá nic jiného než se ho, pro dobro svých zubů, zbavit,“ dodává doktor Stuchlík.