Hlavní obsah

Jak finanční stres ovlivňuje lidské zdraví

Zvyšování cen za jídlo, energie a mnoho dalšího nedají v posledních měsících spát řadě lidí. Tento nepříjemný trend se bohužel kromě peněženek projevuje i jinde – na duševním zdraví lidí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Souvislost mezi psychologií a finančním stresem je dobře známá, přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak přesně může vaše starost o finance ovlivnit vaše fyzické zdraví?

„Finanční stres ovlivňuje mnoho věcí – od našeho srdečního tepu po dýchání a mozek,“ uvádí pro server Independent klinická psycholožka Zoe Gottsová z London Sleep Centre.

I když trocha stresu může být pro lidský organismus prospěšná, protože nás motivuje k akci a udržuje nás v bezpečí, z dlouhodobého hlediska škodí. A co se týče financí a zdražování, nejspíš ještě nějakou dobu tento typ stresu škodit bude.

„Vyšší stres má za následek zvýšení hladin kortizolu a adrenalinu. Tyto hormony mají potenciál potlačovat trávicí systém, imunitní či reprodukční systém a výrazně narušují spánek,“ vysvětluje dále odbornice.

Příznaky

Některé známky stresu spojeného s vysokými životními náklady jsou znatelnější než jiné.

„Klíčové ukazatele potíží zahrnují špatný spánek, podrážděnost, sníženou energii a vyšší plačtivost,“ uvádí terapeut Simon Coombs, který je rovněž zakladatelem služeb v oblasti duševního zdraví s názvem Working Minds.

„Někteří lidé se rovněž potýkají s nechutí k jídlu a sníženým příjmem tekutin. Další potíže pak zahrnují migrény, bolesti zad a svalů, zažívací potíže, vysoký krevní tlak či srdeční arytmii,“ popisuje.

Nezdravá rozhodnutí

Kromě výše zmíněných příznaků stojí dlouhodobý stres i za nezdravými rozhodnutími.

„Přejídání, užívání alkoholu či drog, stejně jako nedostatek pohybu jsou důsledky stresu, které zhoršují zdraví stejně jako finanční situaci člověka. Špatná strava vede k fyzické nečinnosti, což zhoršuje psychické stavy jedince,“ uvádí příklady Gottsová.

Zvládání stresu

Aby se vaše zdraví vrátilo pokud možno co nejdříve do správných kolejí, je třeba řešit příznaky stresu i jeho příčiny, přičemž prvním krokem je informovanost.

„Je životně důležité věnovat pozornost svému tělu a všímat si, kdy a jak pociťujete dopady stresu. Špatně spíte? Nejste schopní dodělat jakýkoli úkol? Straníte se ostatních? To všechno nelze přehlížet,“ nabádá Gottsová.

Účinným pomocníkem v boji proti stresu je pohyb a cvičení, a rozhodně nemusí jít o nic náročného. „I jednoduchá procházka na čerstvém vzduchu pomůže alespoň na chvíli zklidnit mysl a snížit pocity úzkosti,“ dává příklad Coombs.

Důležitá je rovněž vyvážená strava, stejně jako nebát se vyhledat pomoc, pokud jde do tuhého. „Pokud se obáváte o své fyzické či duševní zdraví, kontaktujte svého praktického lékaře nebo terapeuta.“

Kontrola nad financemi

Co se týče financí, mají lidé tendenci často tzv. „strkat hlavu do písku“ a čekat, až se věc nějak vyřeší. Jak ale uvádí Coombs, z hlediska financí je vždy prospěšnější jednat než prokrastinovat. A to s čistou hlavou.

„Zkuste si vytvořit realistický rozpočet a hledejte místa, kde by se dalo něco ušetřit. A pokud to nevyřešíte sami, obraťte se na finančního poradce, případně různé organizace, které vám mohou pomoci. Nikdy na to nemusíte být sami,“ dodává na závěr.

Výběr článků

Načítám