Článek
I když obtíží přibývá s věkem, nejsou průvodním jevem stárnutí. Častěji jsou projevem onemocnění, jako zbytnění či rakovina prostaty, roztroušená skleróza, Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Méně častými příčinami mužské inkontinence mohou být cukrovka nebo nadváha.
Lékaři doporučují především přehodnotit životní styl - týká se to příjmu potravy a tekutin, hmotnosti a kouření. Lidé s nadváhou mají zvýšený tlak v krajině břišní, kuřáci častěji kašlou, oboje může vyústit v úniky moči.
Při prvních obtížích by tedy muž měl upravit pitný režim, nepít mnoho ani málo. Pokud objem moči klesne příliš, hrozí močové infekce. Pacient by se měl vyhýbat alkoholickým, perlivým a kofeinovým nápojům, mohou dráždit močový měchýř. Pokud užívá nějaké léky pravidelně, měl by se poradit s lékařem, zda jeho obtíže s močením nemohou zhoršit.
Lékař při konzultaci probere s pacientem vznik, trvání a charakter obtíží. Vyšetří břicho, pánev, prostatu a konečník a provede i podrobné neurologické vyšetření. Pokud je prostata zvětšená, pošle pacienta na urologické vyšetření. Ultrazvuk odhalí poměry v pánvi. Vyšetření zjistí také množství moči, které zůstává v měchýři po vyprázdnění.
Inkontinence narušuje život
První podporou při léčbě inkontinence jsou absorbční pomůcky, které jsou vyráběny pro muže v kapkovité podobě odpovídající mužské anatomii. Podle studie však vyzkoušela tuto speciální pomůcku méně než tři procenta mužů s únikem moči.
Inkontinence vážně narušuje život postiženého, vede k sociální izolaci, předčasnému odchodu do důchodu. Ničí sexuální život a u třetiny postižených vyvolává depresi. Nucení na močení je přitom běžný pocit, který zdravého člověka upozorňuje, že má naplněný močový měchýř.