Článek
Rozhodně nám neprospěje, když se zaměříme na přemrštěné cíle, navíc v krátkém časovém úseku. Je třeba se naučit radovat i z částečných úspěchů a nepropadat skepsi. Užitečný je trénink v trpělivosti, špatná bývá snaha být za každou cenu stoprocentní.
Mnoho povzbuzujících pocitů bere za své věčným porovnáváním s někým jiným, podle našeho mínění úspěšnějším. Nezřídka to vede k závisti, která má za následek především narušení vlastní rovnováhy. Proto je nezbytné realisticky odhadnout své síly a netrápit se tím, že nejsou větší.
Ranní rozcvička - elán po celý den
Na uvolňování endorfinu, kterému se také říká hormon dobré nálady či štěstí, má vliv i strava. Škodlivá je nízká konzumace sacharidů obsažených v celozrnném pečivu, výrobcích z vloček a v bramborách. Poněkud problematické bývá vsadit na čokoládu, přestože také pomáhá. Obsahuje však nadbytek tuku a cukru. Náladu koriguje rovněž některé koření. Například všechny ostré druhy přinášejí značné psychické povzbuzení, stejně tak muškátový květ i oříšek, šafrán, skořice a hřebíček.
Méně populární už je zjištění, že chemické procesy vedoucí k pozitivnímu naladění nevznikají při nicnedělání v horizontální poloze, ale především při pohybu. Dokonce na něj časem vzniká jakási závislost - jediná zdravá, jakou známe. Krátká ranní rozcvička stojí sice zpočátku trochu přemáhání, je ale spolehlivým zdrojem elánu na celý den.