Hlavní obsah

Hubnutí za pomoci projímadel může být podle odborníků nebezpečné

PRAHA

Provádět jarní očistu organismu za pomoci projímadel a snažit se tak shodit nadbytečné kilogramy je podle docenta Pavla Kohouta z Fakultní Thomayerovy nemocnice nerozum. Průjem, ať již způsobený nesprávnou dietou, nemocí, nebo dokonce záměrně vyvolaný, nepřináší podle něj nikdy nic dobrého. Průjem je třeba léčit, a to nejen úpravou životosprávy, ale i některým z dostupných protiprůjmových léků.

Foto: Profimedia.cz

Při hubnutí pomocí projímadel z těla neodchází nadměrné tukové zásoby, ale spousta tekutin a dalších užitečných látek.

Článek

"Proti racionálně sestavené dietě nebo očistné kúře samozřejmě nelze nic namítat. Správná jarní změna jídelníčku znamená, že člověk sníží celkový příjem energie, omezí nadměrnou konzumaci bílkovin, omezí ve stravě tuky, především živočišné, a stejně tak jednoduché cukry," popsal docent Kohout.

Doporučil zvýšit na jaře ve stravě podíl vlákniny, hodně jí je v ovoci a zelenině. "Taková dieta určitě průjem nezpůsobí, a pokud ovlivní průchod potravy střevy, tak jedině k lepšímu - od zácpy směrem k normální stolici," uvedl lékař.

Průjem organismu neprospívá

Odbornice na výživu Věra Králová doplnila, že stále hodně lidí zastává mylný názor, že průjem organismu prospívá, protože ho pročistí a ještě pomůže od nadbytečných kilogramů.

"Důkazem mylného přístupu je mezi lidmi šířená očistná jablečná dieta, která nabádá jíst tři dny jen jablka a poslední den vypít večer půl šálku olivového oleje. Požití většího množství olivového oleje ale může vyvolat žlučníkový záchvat a hrozí i závažnější obtíže než jen průjem," varovala.

O průjmu se hovoří, když odchází řídká stolice více než třikrát denně. Akutní průjem trvá bez léčení dva až tři dny. Lékaři ale nedoporučují čekat, až průjem sám odezní. Průjem může být způsoben špatným trávením nebo vstřebáváním tuků v tenkém střevě, případně vylučováním vody v tlustém střevě.

Důležitá úprava životosprávy

Průjem tělo odvodňuje a odvádí z něj minerální látky. V závažných případech může odvodněný pacient v důsledku úporného průjmu i zkolabovat. Z těla totiž v hojné míře neodchází nadměrné tukové zásoby, jak by si leckdo přál, ale spousta tekutin a dalších užitečných látek.

Současně s léčbou průjmu je zapotřebí upravit životosprávu. Základní podmínkou je dostatečný pitný režim a šetřící dieta. Při léčbě průjmu se doporučuje černý čaj, také lze podávat zavodňovací roztok k doplnění minerálů. K jídlu se zpočátku hodí banán nebo rýže, rýžová kaše rozmíchaná s vodou, starší pečivo. Postupně se může jídelníček obohacovat, vhodné jsou zakysané mléčné výrobky. Dlouhodobě by však člověk po zvládnutí průjmu měl omezit smažená a pečená jídla, přepálený tuk a čerstvé mléko.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám