Článek
Nutkavé a nárazové přejídání postihuje ženy častěji než muže. Vědci z Texasu možná vědí proč. Jistou roli v tom zřejmě hraje ženský pohlavní hormon estrogen.
Prokázali, že ženy, které ho mají nedostatek, se přejídají častěji. A přejídání postihuje mnohem častěji také ženy mající nepravidelnou menstruační periodu.
Vyšší hladina estrogenu v krvi souvisí s rizikem rakoviny prsu
„Předchozí výzkumy dokázaly, že ženy, které nemají pravidelný menstruační cyklus, se přejídají daleko častěji než ty, které dostávají menstruaci v pravidelných intervalech. To naznačuje, že hormonální nerovnováha v ženě hraje významnou roli při vývoji nebo prevenci tohoto chování,“ tvrdí docent Yong Xu z Baylor University v Texasu.
Když mají ženy vysokou hladinu estrogenu v krvi, nezvladatelné nutkání k přejídání se u nich neprojevuje. „Když je ale estrogenu v těle málo, přejídání je daleko častější,“ tvrdí docent Xu.
Estrogen však lékaři ženám jen tak podávat nemůžou. Vyšší hladina estrogenu v krvi totiž souvisí s vyšším rizikem rakoviny prsu. Přejídání a nutkání k němu je také podle neurologů řízeno serotoninovým centrem.
Chutě prozradí, co si žádá naše tělo
Bylo prokázáno, že nejčastěji se lidé přejídají, respektive po jídle mlsají čokoládu a sladkosti. A to hlavně ženy, které mají zhruba deset dní před menstruací, kdy je prokazatelně snížená hladina estrogenu v krvi, což může mít vliv na jejich apetit. Ovšem touha po sladkém může znamenat i to, že člověk nemá v pořádku hladinu cukru v krvi.
Lidé s nízkým tlakem mají zase nejčastěji zvýšenou chuť na slané tyčinky a chipsy, a pokud má člověk v těle nedostatek vitamínů, může mít chuť na ovoce a produkty, které mu je do těla dodají. V mnoha případech tedy naše chutě mohou znamenat pouze a jenom to, co si naše tělo žádá, a co mu chybí. A řekne si o to zcela samo, píše geronguide.com.