Článek
„Zjistili jsme, že existují dva druhy mikrobů v těle. Jedni jsou pro funkčnost lidského těla prospěšní a druzí škodliví. Tzv. dobří mikrobi, jako je Bifidobacterium a bakterie mléčného kvašení, mají rádi hořkou čokoládu. Čím více jí lidé snědí, tím více se těmto bakteriím daří, rostou a produkují látky, které působí v krvi protizánětlivě, a chrání tak srdce a cévy před poškozením,” vysvětluje vědkyně Maria Mooreová z Louisianské univerzity.
Špatné střevní bakterie, jako například klostridie a některé kmeny E. coli, naopak aktivují zánětlivé stavy ve střevech a často mohou za nadýmání, průjmy či zácpy.
Vědci testovali tři druhy kakaového prášku – surové hmoty používané při výrobě čokolády. Všechny obsahovaly tzv. antioxidační polyfenolové sloučeniny jako katechin a epikatechin a malé množství vlákniny. Samy o sobě jsou tyto složky špatně stravitelné a absorbovatelné, nicméně zmiňovaní střevní mikrobi je dokážou kvašením snadno zpracovat do menších molekul, které vykazují protizánětlivou aktivitu.
„Tyto molekuly snižují zánět kardiovaskulárních tkání, a tím dlouhodobě snižují i rizika cévní mozkové příhody,” dodává profesor Louisianské univerzity John Finley.
Čím více kakaa, tím lépe pro srdce a cévy
Účinky čokolády navíc mohou ještě znásobit tzv. prebiotika, která stimulují růst bakterií. Prebiotika se nacházejí v potravinách, jako jsou česnek, kořen čekanky, pšeničné otruby a vařená celozrnná mouka.
Podle doktora Finleyeho mohou zvýšit účinky kakaa i kombinace hořké čokolády s ovocem, jako jsou granátová jablka nebo acai.