Článek
Gely jsou zatím ve vývojovém stadiu a některé z nich již prochází fází klinických testů, které prokáží, zda jsou na lidech stejně účinné jako u zvířat. Testům bude podrobeno 12 tisíc žen z Afriky, kde je AIDS nejvíce rozšířen.
"Stačí čtyřicetiprocentní úspěšnost a budeme spokojení. I tak můžeme ochránit milióny lidí," uvedla profesorka Janet Darbyshireová z Lékařské výzkumné rady, která věří v úspěch obou gelů.
Ochrání milióny osob
Odborníci předpokládají, že nový objev umožní v následujících třech letech ochránit až dva a půl miliónu obyvatel. "Zoufale potřebujeme novou metodu, jak bránit přenosu HIV. Čelíme totiž bleskurychle se šířící celosvětové nákaze," řekl profesor Jonathan Weber z Imperial College London, pracující na novém lékařském projektu.
Doposud jsou nejlepší metodou ochrany proti HIV kondomy, které však podle průzkumů používá stále méně lidí. Gely hubící mikroby by mohly ženám, které tvoří polovinu nových případů HIV, umožnit bránit se před virem, i když jejich partner nepoužije ochranu. Gel, aplikovaný před sexem, by mohl navíc ochránit i před dalšími sexuálně přenosnými nemocemi.
"Potřebujeme produkt, který ženy i muži přijmou za běžnou součást svého života, což znamená, že musí být co nejlevnější, nejlépe zadarmo," uvedl Robin Gorna z Britské společnosti pro mezinárodní rozvoj.