Článek
Francouzští experti z oblastí fyziologie, biologie, fyziky a bioelektromagnetiky tvrdí, že škodlivost elektromagnetických vln na mozek je zcela zřejmá. Mobily rovněž ovlivňují vývoj některých nádorů, vznik leukémie, epilepsie a Alzheimerovy choroby.
Vzhledem k těmto potenciálním rizikům se doporučuje, aby doba telefonování z mobilů nepřekračovala tři minuty, aby mezi jednotlivými hovory byla aspoň čtvrthodinová přestávka a aby mladí lidé do šestnácti let, těhotné ženy a uživatelé srdečních stimulátorů telefonovali z mobilů co nejméně.
Vědci dále poukazují na to, že záležitost ohledně mobilních telefonů a lidského zdraví je záměrně potlačována operátory mobilních sítí, kteří odbornou oblast vystavují koncentrovanému nátlaku.
Rozporuplné studie
Zjištění francouzských vědců nejsou ojedinělá. Na možnost, že záření z mobilních telefonů může urychlit Parkinsonovu a Alzheimerovu nemoc upozornili v roce 2001 švédští vědci z univerzity v Lundu. Německý badatel Gholamreza Kanani z Kolína nad Rýnem loni uvedl, že mobil může nepříznivě ovlivnit fungování kardiostimulátoru.
V diskusi okolo účinků záření z mobilů na zdraví se naopak předloni v jiné francouzské oficiální studii tvrdilo, že jediným potvrzeným rizikovým faktorem je poznání o jejich užívání za volantem. Autoři přesto doporučovali umírněné užívání telefonů u dětí.