Článek
Podle francouzského listu Le Figaro chtějí Lantieriho odborníci v rámci klinické studie provést v nadcházejících měsících pět takových zákroků. Čeká se již jen na vyjádření Národního poradního výboru pro etiku, které má být oznámeno 2. března.
Zmíněný tým se již před několika měsíci začal v tichosti připravovat na operaci, při níž by pacientovi byla transplantována tvář právě zemřelého člověka, a to nejen kůže, ale i svalové tkáně, nervy a případně i kosti.
Etické problémy
Pokrok v oblasti mikrochirurgie vede odborníky k názoru, že z čistě technického hlediska by zamýšlená transplantace neměla být velký problém. Obavy jsou spojeny spíš s etikou a tím, jak přijetí cizí tkáně zvládne imunitní systém.
Při plastických operacích tváří pacientů, kteří utrpěli těžké popáleniny, nějaký úraz či mají tvář zdeformovanou z genetických důvodů, využívali chirurgové dosud tkáně samotných postižených. Nejčastěji jim odebírali zdravou kůži ze zad.
Lékaři nezaručují zdárný výsledek
"V některých případech se ale nepodaří vrátit pacientovi lidskou vizáž a ten je pak odsouzen k životu můry, kdy vychází jen za tmy nebo se věčně ukrývá za maskou," říká Jean-Marie Servant, plastický chirurg z pařížské kliniky sv. Ludvíka.
Servant současně upozornil, že ani zamýšlená transplantace tváře neskýtá pacientovi absolutní záruku úspěchu.
"Jinak řečeno, odmítnutí obličejové tkáně organismem postiženého je mnohem horší perspektiva než například odmítnutí transplantované ruky, ať už to skončí smrtí, nebo ne," míní Servant.
K transplantaci tváře od zemřelého dárce se podle listu Le Figaro chystají také specialisté ve Spojených státech a ve Velké Británii.