Článek
Fibrilace síní se objevuje hlavně ve vyšším věku, trpí jí víc ženy. Vzácná není ale ani u lidí po čtyřicítce. Tento druh arytmie zvyšuje podle lékařů výrazně riziko mrtvice. To ještě roste s vysokým krevním tlakem, srdeční chorobou, obezitou, kouřením či cukrovkou.
„Při kombinaci faktorů je patnáctiprocentní riziko, že člověk dostane v daném roce mozkovou příhodu. Riziko je opravdu obrovské, nebavíme se o desetinách procenta,” uvedl Linhart.
Zachraňoval životy ostatním. Po noční službě dostal mrtvici, nyní potřebuje pomoc on
Pokud srdce nečerpá krev v pravidelném rytmu, může vzniknout krevní sraženina. Cévami putuje do mozku, kde ucpe tepnu. Mozková tkáň poté odumírá. Mrtvice končívá vážnými následky i smrtí. Ročně tak umírá až čtvrtina nemocných.
Fibrilaci síní má podle odhadu expertů kolem půl milionu lidí. Velká část o nemoci neví.
K prevenci cévní mozkové příhody u těchto nemocných pomáhá tzv. antikoagulační léčba, která snižuje srážlivost krve a zabraňuje vzniku sraženin. Tradiční léky (warfarin) ovšem od pacientů vyžadují přísnou dietu a minimálně jednou měsíčně testování srážlivosti krve (Quickův test) kvůli případné úpravě dávkování.
Na moderní léčbu nedosáhne každý
Moderní tzv. „NOAC“ (nová orální antikoagulancia) léčiva jsou podle lékařů účinnější, bezpečnější a nenáročná. Přesto je užívá pouze 24 % pacientů s diagnózou fibrilace síní. Největší překážkou většímu rozšíření je fakt, že je lékaři nemohou napsat pacientům rovnou, ale až v „druhé linii, tedy až ve chvíli, kdy nevyhovují tradiční léky”.
„Léky nejsme schopni dát všem pacientům. Máme preskriptivní omezení. Můžeme léky podávat i bez omezení, pacient by si je ale musel hradit,” uvedl Linhart. Kardiologická společnost jedná s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o rozšíření léčby a proplácení.
Podle Tomáše Doležala z Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA ročně novější léky na ředění krve vyjdou na 10 000 až 20 000 korun. Pro lidi v důchodovém věku, kteří fibrilací síní nejvíc trpí, tato částka nemusí být ale vždy dosažitelná, podotkl Doležal.
Kardiolog Josef Kautzner: Infarkt dnes přežije 95 procent pacientů
Podle iHETA od roku 2014 do roku 2018 počet pacientů s fibrilací síní vzrostl ze 186 000 na 233 000. Nové léky dostávalo asi 30 procent nemocných. Analýza ukázala, že pokud by v roce 2018 dostali nové léky všichni léčení hned, zabránilo by se 4354 mozkovým příhodám.
Lidé by získali také kvalitnější roky života, shrnul Doležal. Institut v analýze vycházel z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o počtu pacientů, podílu léčených novými přípravky či z rizika vzniku mrtvice.
Čeští lékaři poprvé voperovali pacientce nejmenší kardiostimulátor na světě
Pokud mají lidé problém s tepem, měli by se podle Ivany Plechaté z platformy Rychlé srdce poradit se svým lékařem. Když jim určí léčbu, měli by ji pak také dodržovat.
Pacienti, kteří mají pochybnosti o kombinování léků na ředění krve s jinými medikamenty, se mohou obrátit na poradnu pomoc@pruvodcepacienta.cz. Odpoví farmaceuti z pražské Nemocnice Na Homolce.