Článek
Maligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, které se vyskytují stále častěji u mladých lidí. Nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10-29 let. Nicméně je nejsnáze detekovatelným nádorem. Přesto každý rok na toto onemocnění zemře kolem 300 osob. Obvykle kvůli pozdnímu příchodu k lékaři. A i na tento fakt se snaží odborníci u příležitosti Evropského dne melanomu upozornit.
Součástí osvětové kampaně je kromě jiného upozornit i na bezplatné vyšetření pigmentových znamének dermatology. Od roku 2001, kdy se Česká republika k Evropskému dni melanomu připojila, bylo vyšetřeno více než 40 000 zájemců. Podezření na nejzhoubnější nádor - maligní melanom bylo vysloveno v 500 případech a díky jeho včasnému odstranění se podařilo vyléčit velkou část pacientů, u kterých se tato diagnóza potvrdila.
Každoročně jsou v rámci kampaně odhaleny i jiné, nemelanomové kožní nádory, např. spinaliomy a bazaliomy, takže je možné urychleně začít s účinnou léčbou.
Maligní melanom
Je velmi nebezpečný nádor z pigmentových buněk. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Nejčastější je kožní forma. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově. V místech slunci prakticky nevystavovaných se vyskytuje méně.
Většímu výskytu melanomu všeobecně přispívají kožní fototyp I a II, časté a hlavně dlouhé opalování na slunci (zvláště přes polední dobu), spálení kůže, ale i dlouhodobé opalování kůže, byť tzv. dostatečně chráněné slunečními filtry s vysokým UV faktorem, který sice brání spálení kůže, ale uměle prodlužuje možnost pobytu na slunci bez rizika spálení, ovlivňuje změny imunity v kůži a tak zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů.
Jedenkrát ročně je vhodné navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny (pihy a mateřská znaménka), nejlépe digitálním dermatoskopem.
Seznam ordinací naleznete zde.