Článek
Endometrióza je onemocnění, při němž se malé části výstelky děložní dutiny nacházejí jinde než v děloze, například na pobřišnici, vaječnících nebo na různých místech v oblasti pánve. Pravděpodobně vzniká na základě genetických, hormonálních, imunologických a toxických vlivů z vnějšího prostředí, jež ovlivňují přeměnu buněk na ložiska endometriózy, které se mohou usídlit na jakémkoliv orgánu v těle, kromě srdce a sleziny.
Kvůli svému chování je mnohdy endometrióza přirovnávána k malignímu onemocnění. Protože se ale v organismu chová jinak, řadíme ji mezi nezhoubná ženská onemocnění.
Charakteristické příznaky endometriózy |
---|
bolestivá menstruace |
bolesti při pohlavním styku |
pánevní bolesti chronického charakteru |
porucha plodnosti |
vaginismus |
Možnosti léčby
"V současnosti neexistuje terapie, která by vedla k trvalému vyléčení endometriózy. Veškeré léčebné snahy směřují k úlevě od bolestí, ke zmenšení, vymizení či odstranění endometriotických ložisek, k zachování či obnově plodnosti, k zabránění návratu onemocnění a v neposlední řadě ke zlepšení kvality života pacientky," vysvětluje primář Robert Hudeček z Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno.
Konzervativní neinvazivní léčba je založena na hormonální léčbě. Smyslem této léčby je prostřednictvím chybějící menstruace a nízké hladiny estrogenů vyvolat potlačení růstu děložní tkáně mimo dělohu. Dlouhodobé působení umocněné chybějící ovulací a menstruací vede k zmenšení až nekróze (odumření) ložisek.
Nevýhodou této formy terapie je častý výskyt recidiv onemocnění po ukončení léčby, a to v 30-70 % případů. Doba od ukončení léčby do začátku nových potíží je individuální a pohybuje se od šesti do osmnácti měsíců.
Standardem invazivní léčby endometriózy se stalo chirurgické odstranění viditelných lézí. Ke zmírnění bolesti jsou pak obvykle podávána analgetika, hormonální přípravky a doplňky stravy. Ženám trpícím endometriózou jsou nově k dispozici také specializované webové stránky Bolestivamenstruace.cz, kde naleznou informace o tom, co je endometrióza, jaké jsou její příznaky, jak probíhá diagnóza i jaké jsou možnosti léčby, dále také poradnu s gynekologem.