Článek
Přitom lékaři v posledních letech doporučují právě rychlou chůzi jako nejlepší prevenci onemocnění srdce a cév. Doktor Stuart Gray z University of Aberdeen zjistil, že dvouminutový sprint je v prevenci onemocnění oběhové soustavy mnohem účinnější než hodinu a půl trvající rychlá chůze.
Provedl experiment, při němž nechal jednu část osob třicet sekund sprintovat a čtyři minuty odpočívat, to se opakovalo čtyřikrát za sebou s tím, že během třiceti sekund cvičící sprintovali na maximální výkon. Druhá skupina osob pravidelně hodinu a půl rychle chodila. Druhý den po cvičení dal doktor Gray všem osobám sníst velmi tučnou stravu – chléb s majonézou a sýrem. A měřil pokles hladiny tuků v krvi krátce po jídle, neboť rychlost poklesu volných triglyceridů souvisí s rozvojem onemocnění srdce a cév.
Zatímco po rychlé chůzi poklesla hladina tuků o 11 procent ve srovnání s kontrolní skupinou, která se nepohybovala vůbec, u skupiny sprintující denně dvě minuty byl pokles o 33 procent, tedy třikrát vyšší než u skupiny chodící rychle hodinu a půl denně.
„Ačkoli může mírná intenzita cvičení v delších časových úsecích prospět zdraví srdce a cév a chránit je před chorobami, objevy naší studie dokazují, že intenzivnější krátké intervaly cvičení mohou být v prevenci těchto onemocnění ještě účinnější a zaberou méně času,“ tvrdí doktor Gray. Délka cvičení je prý podle něj zásadní, neboť lidé odmítají pohyb také proto, že zabírá moc času.