Článek
Tým vědců vypracoval studii na základě zkoumání vlasů 14 dobrovolníků - sedmi mužů a sedmi žen. V rámci výzkumu se sledovala stresová období účastníků výzkumu a jejich vliv na šedivění vlasů pomocí digitálního fotoaparátu Panasonic DC-FZ80 na bílém pozadí.
Výsledky ukázaly, že lidské vlasy reagují na změny kolem sebe podobně jako kmeny stromů.
„Stejně jako letokruhy v kmeni stromů vypovídají o posledních desetiletích stromu, naše vlasy obsahují informace o naší biologické historii,“ říká Martin Picard, docent behaviorální medicíny pro Daily Mail.
Šedin se lze zbavit hned několika způsoby
Během výzkumu se sledovala vždy určitá část vlasů a to, jakým způsobem reagovala na vnější podněty, jako je stres.
„Díky nové metodě zkoumání pomocí unikátních fotografií jsme zjistili, že vlasy mají tendenci více šedivět, pokud jsou lidé vystavení stresu. Zajímavým momentem je ale také to, že pokud se se stresem vyrovnají, některé vlasy získají opět původní barvu,“ říká Picard.
Zatímco to, že stres vyvolává předčasné šedivění vlasů, potvrdily i předchozí výzkumy, který byly prováděny na myších, zjištění o jejich možné regeneraci je novinkou.
Šediny už nejsou hendikep. Mladá učitelka je toho příkladem
Ukazuje se, že vlasy musí dospět k určitému prahu, než zešednou. Stres jim ale pomůže ho překročit dříve.
Autoři studie ale dodávají, že výsledky jejich studie se vztahují pouze k lidem v určité demografické skupině.
„Nemyslíme si, že u 70letého člověka dojde při snížení stresu k obnově jeho původní barvy. V rámci studie jsme ale zkoumali jednoho člověka, kterému se v rámci dovolené probarvilo pět vlasů do původní podoby,“ dodává Picard.