Hlavní obsah

Dopřejte si v zimním období dostatek spánku, pomůžete svému zdraví

Novinky, bok

Dostatečný a kvalitní spánek je potřeba v každém ročním období. Pokud se zaměříme na zimu, je v chladných měsících roku přece jen ještě o něco důležitější. A to nejen kvůli našemu pohodlí a odpočinku, ale také pro posílení organismu.

Foto: Profimedia.cz

Chcete-li si dopřát kvalitní spánek, odložte před spaním veškeré technologické vymoženosti.

Článek

Každé roční období má svá pozitiva. Na jaře se příroda probouzí, v létě je teplo, na podzim se příroda barví do nádherných odstínů, v zimě se dá lyžovat, jezdit na snowboardu atd.

Realita ale v závěrečných měsících roku nemusí být pro všechny tak optimistická, jak by se mohlo zdát. Stačí vyjmenovat krátké dny, nedostatek slunečních paprsků, stres v práci nebo honbu za vánočními dárky. To může i s otrlými jedinci zamávat, a výrazně tak oslabit jejich imunitní systém. A když se k tomu ještě přidají všudypřítomné bacily, může to být doslova pohroma.

Vypořádat se s tím lze nejen přísunem vitamínů a vyhýbáním se stresu, ale právě také dostatečným spánkem, radí server Daily Record.

Pokud si chcete spánek v zimě nejen vychutnat, ale prospět tím i svému zdraví, zkuste se zaměřit na několik věcí.

Pozor na to, co jíte

Stejně jako je pro dostatečnou energii do počínajícího dne důležitá snídaně, je pro kvalitní spánek důležitá i lehčí a nenáročná strava.

„Abychom dobře spali, je vhodné jíst potraviny, které pomohou mozku produkovat melatonin (hormon důležitý pro řízení tělesných rytmů – den a noc). Ideální je malé množství sacharidů s menším množstvím bílkovin bohatých na tryptofan,“ popsal pro skotský server Craig Hudson, zakladatel stránek Zenbev, které se zaměřují na zdravou stravu a kvalitní spánek.

„Platí jednoduché pravidlo jako všude jinde – trocha střídmosti neuškodí. Sýrový sendvič tak bude rozhodně lepší než velký steak. Totéž platí i o alkoholu,“ dodal.

Koupelové rituály

Dopřát si před spaním teplou koupel pomůže tělu i mysli. Je to jednoduše snadný způsob, jak se oprostit od povinností a stresů běžného dne, uvolnit se a připravit se na spánek.

„Pokud jste přetažení, unavení a vyčerpaní, zkuste také aromaterapii. Různé aromatické prostředky přidávané buď přímo do koupele, nebo ve formě tělových krémů, dokážou zklidnit tělo i mysl,“ doporučuje aromaterapeutka Michelle Roques-O’Neilová.

Teplo i chlad

Je vcelku logické, že v zimě se nechce ve spánku nikdo cítit jako rampouch, určité teplo by v ložnici proto být mělo. Nic se ale nemá přehánět.

„V ideálním případě by měla být teplota mozku o něco nižší než u zbytku těla, pro celkové tělesné pohodlí by teplota v ložnici neměla překračovat 19 stupňů,“ uvádí fyzioložka a spánková odbornice Nerina Ramlakhanová.

„Pokud vám bude chladno, zkuste si dát do postele například zahřívací dečku. Každopádně je důležité se zbytečně nepřehřívat, protože pak je člověk podrážděný a neklidný. Vsaďte také spíše na silnější ložní prádlo než na tlustou deku,“ dodává.

Dostatečný komfort

„Kvalita spánku by měla být vždy prioritou. Její nedílnou součástí je pohodlná postel a také matrace. Málokdo si to uvědomuje,“ poznamenává James Cox, spoluzakladatel a výkonný ředitel britské značky Simba Sleep, která se zaměřuje na vybavení ložnic.

Podle jeho slov pokud bude například matrace i maličko nepohodlná, kvalitního spánku se na ní člověk nikdy nedočká. Naopak pokud nebude šetřit a pořídí si kvalitní vybavení, může se v ložnici dočkat nejen vytouženého odpočinku, ale i zmírnění různých bolestí, například zad.

Zapomeňte na techniku

Pokud si chce člověk opravdu užívat nerušený a plnohodnotný spánek, měl by před spaním zapomenout na sledování tabletu nebo koukání do mobilu. Pro co největší pohodu a uklidnění rozbouřeného mozku doporučuje fyzioložka Ramlakhanová odložit jakákoli technická zařízení minimálně hodinu před odchodem do postele.

Lidem, kteří si nemohou pomoci a chtějí před spaním něco nutně dělat, navrhuje klasické čtení. „Vědecká zjištění poukazují na fakt, že mozek reaguje odlišně na čtení, pokud se jedná o text psaný na papíře a ten sledovaný na obrazovce,“ dodala.

Související témata:

Související články

Proč bychom měli spát nazí

Zapomeňte na pyžamo a velká trika, radí odborníci přes zdravý spánek. Pokud spíte bez oblečení, pak je to nejen pohodlnější, ale tělu to také pomáhá regulovat...

Výhody spánku na levém boku

Již starověká indická věda ajurvéda naznačovala výhody spánku na levém boku. A nedávné studie ukazují, že na tom něco doopravdy bude. Pravděpodobně tato poloha...

Výběr článků

Načítám