Článek
Někteří odborníci chůzi dokonce vidí raději než zápolení s činkami. Procházka v parku je dobrá při snižování nadváhy, omezování stresu a zvyšování energie ve svalech. Každá zdraví prospěšná chůze by měla mít však přípravnou fázi jako cvičení ve fitness centru. "Vše je důležité konzultovat s lékařem. Zvláště u osob starších padesáti let, protože například vysoký krevní tlak, kloubní problémy či řídnutí kostí by mohly být negativně ovlivněny náročnou chůzí," míní fyzioterapeutka doktorka Shuemannová.
Každý člověk by měl začít s chůzí pomalu a bez pocitu zatížení. Postupně začne zvyšovat rychlost a délku procházek. Správná rychlost je taková, během níž dokáže dotyčný ještě v pohodě konverzovat, aniž popadá dech. Důležitá je ale také kvalitní obuv, která krok odpruží a uleví kloubům i šlachám. Chůze po betonu ve městech může v nekvalitní obuvi nadělat více škod než užitku. S tím také souvisí správné držení těla. Pokud ale během chůze člověk trpí bolestmi v kolenou, křečemi ve stehnech, pálením achilovek a bolestí zad, měl by se nejprve poradit s fyzioterapeutem.
Tak jako při každém jiném cvičení je potřeba hodně pít. Tělo musí být zavodněno, aby správně pracoval krevní oběh, svaly a vylučovací orgány. Každých třicet minut chůze by se měl člověk vypít 1-2 decilitry čisté vody.