Hlavní obsah

Dlouhověkost je ovlivněna i složením jídelníčku. Prodlužte si život změnou stravování

Pokud toužíte žít déle, a to pokud možno v plném zdraví a v dobré kondici, pak se budete muset kromě dostatku pohybu zaměřit i na svůj jídelníček. Nedávná studie totiž ukázala, že správně složeným jídelníčkem si dokážete prodloužit život až o 13 let. Podívejte se s námi, jak začít s úpravou jídelníčku, abyste se co nejdéle cítili dobře a v kondici.

Foto: Profimedia.cz

Středomořská strava je považována za jednu z nejzdravějších.

Článek

Pokud toužíte žít déle, pak základním doporučením je nahradit typickou západní stravu zaměřenou na častou konzumaci červeného masa a průmyslově zpracovaných potravin za stravu bohatou na ovoce a zeleninu, luštěniny (zejména fazole, hrách a čočku), celozrnné výrobky, semínka a ořechy (vlašské ořechy, mandle, pekany a pistácie).

Podívejte se s námi na šest doporučení, jak začít měnit jídelníček k lepšímu.

1. Přemýšlejte nad svým jídelníčkem

V první řadě je zapotřebí začít víc přemýšlet nad složením jídelníčku a mnohem víc tedy i řešit, co vkládáme do úst.

„Začněte si proto alespoň na začátku zapisovat vše, co během dne sníte, a to včetně podrobností, v kolik tak činíte a kde a za jakých okolností,“ doporučuje pro CNN dietoložka Kathleen Zelmanová.

Poté si nad tím vším sedněte a udělejte si plán, jak jíst lépe. Nesnažte se přitom mít perfektní jídelníček od začátku, stačí krůček po krůčku. Po týdnu vše zopakujte.

Manželství je receptem dlouhověkosti, tvrdí vědci

Móda a kosmetika

2. Plánujte nákupy a upravte prostředí doma v kuchyni

Nejčastěji jíme to, co nás obklopuje. Vždy je tedy lepší plánovat i samotné nákupy a dělat si nákupní seznamy, aby v nákupním košíku skutečně skončilo jen to, co chceme.

Zbavte se i všeho nezdravého, co máte ve spíži. Nemusíte to přitom hned vyhazovat, zkuste to darovat těm, kteří o to stojí.

3. Vynechte při snídani cukr

Svůj den můžete začít zdravěji už jen tím, že vynecháte při snídani cukr. Jde o to, že pokud si dopřejete snídani bez cukru, hladina cukru v krvi zůstane na stejné úrovni. Díky tomu budete mít více energie a váš den bude mnohem kreativnější a povedenější.

Změnou snídaně tak učiníte skutečně velký krok. Jakmile si odvyknete od cukru, bude vám celkově lépe.

4. Nahraďte jedno masité jídlo denně rostlinným

Zkuste začít tím, že k obědu k zelenině přidáte luštěniny, semínka či celozrnné potraviny. Zvýšíte si tak hladinu cukru v krvi, což dodá mozku energii, kterou potřebuje. Nebude tak docházet k odpoledním propadům energie a k nočnímu přejídání.

Cvičení ovlivňuje téměř každou buňku v těle, nejde jen o hubnutí

Zdraví

5. Vždy preferujte to, co vám chutná, a do ničeho se nenuťte

Chcete-li měnit jídelníček, pak se zaměřte na zdravé potraviny, které vám ale skutečně chutnají. Jde o to, že jen těžko uděláte dlouhodobější změnu v jídelníčku, když se do jídla budete muset nutit.

Proto raději vsaďte na konzultaci s výživovým poradcem či nutričním terapeutem a společně se snažte do jídelníčku postupně přidávat vše, co vám chutná, a vytvářejte si tak každodenní zdravé návyky.

6. Jídlo samotné vám nezaručí delší a zdravější život

Chcete-li být zdraví a celkově se cítit skvěle, pak budete muset do své každodenní rutiny zařadit i pohyb. A nemusí se jednat hned o běh či posilování apod. V podstatě stačí pravidelné procházky v přírodě.

Dalšími důležitými faktory ovlivňujícími dlouhověkost jsou zvládání stresu či kvalitní osmihodinový spánek a láskyplné vztahy.

Výběr článků

Načítám