Článek
1. Mandle
Jsou vynikajícím zdrojem důležitých živin. Jeden gram suchých pražených mandlí obsahuje 18 % doporučené denní dávky fosforu a 23 % riboflavinu. Hrstka nebo také 28 gramů mandlí mužskému organismu zase poskytuje 25 % denní doporučené dávky manganu a ženskému organismu 31 %.
Pravidelná konzumace mandlí je také spjata s nízkým rizikem chronických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu či srdeční choroby. Odborníci to přičítají obsaženým mononenasyceným tukům, vláknině a antioxidantům.
Další předností mandlí je, že zlepšují kvalitu spánku. Obsahují hormon melatonin, který reguluje vnitřní hodiny a signalizuje tělu, aby se připravilo na spánek. Zároveň jsou vynikajícím zdrojem hořčíku, který také pomáhá k dosažení kvalitního spánku, jelikož snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který často stojí za nespavostí či častým buzením během noci.
Dostatek spánku vám zlepší život
2. Krůtí maso
Má vysoký podíl bílkovin (28 gramů pečené krůty poskytuje až 8 g bílkovin), které jsou velmi důležité pro tvorbu svalů, ale také regulaci chuti k jídlu. Zároveň je skvělým zdrojem riboflavinu, fosforu či selenu.
Spánek ovlivňuje tak, že obsahuje aminokyselinu tryptofan, která má zásadní vliv na tvorbu serotoninu a melatoninu (tzv. hormony dobré nálady). Tryptofan má vliv na duševní pohodu a kvalitu spánku, a tím pádem i na regeneraci.
3. Heřmánkový čaj
Obsahuje flavonoidy, jež se řadí mezi antioxidanty, které pomáhají v boji s chronickými záněty. Konkrétně pak heřmánek obsahuje apigenin, který se váže na určité receptory v mozku, které podporují ospalost.
Jak ukázala studie z roku 2011, lidé, kteří konzumovali 270 mg výtažku z heřmánku dvakrát denně po dobu 28 dní, usnuli o 15 minut rychleji a méně se v noci budili než ti, kteří extrakt nekonzumovali.
Pozitivní vliv pití heřmánkového čaje na spánek následně potvrdily i další vědecké studie.
Jak zvládnout stres, obavy o budoucnost a vypnout přetíženou hlavu
4. Kiwi
Jedná se o ovoce s nízkým obsahem kalorií, a přitom vysokým obsahem vitaminů C a K, ale také minerálů jako draslíku či folátu a vlákniny. I z těchto důvodů se jedná o ovoce, které lze konzumovat i před spaním.
Nedávná studie navíc ukázala, že konzumace 1–2 středně velkých kiwi hodinu před spaním lidem pomůže rychleji usnout a déle spát. Podle vědců je to dáno i obsaženým serotoninem, který pomáhá regulovat spánkový rytmus.
5. Šťáva z třešní
Šťáva z třešní je bohatým zdrojem hořčíku a draslíku, ale také celé řady antioxidantů a pro spánek důležitého hormonu melatoninu. I z tohoto důvodu se po vypití třešňového džusu mohou lidé cítit ospale a následně i snáze usínat.
6. Tučné ryby
Ryby s vysokým obsahem tuku, jako je losos, tuňák, pstruh a makrela jsou velmi zdravé, a to zejména kvůli obsaženým omega-3 mastným kyselinám a vitaminu D. Kombinace těchto látek se také podepisuje na kvalitě spánku, jelikož pomáhají v těle zvyšovat hladinu serotoninu.
Dopřát si tedy večeři z tučných ryb může pomoci následně rychleji usnout a užít si kvalitní spánek.
CBD olej posiluje imunitu a pomáhá s úzkostmi a nespavostí
7. Vlašské ořechy
Vlašské ořechy obsahují více než 19 vitaminů a minerálů (zejména hořčík, mangan a měď), a navíc i vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky, včetně omega-3 mastných kyselin a kyseliny linolové.
Z pohledu spánku jsou vlašské ořechy i velmi dobrým zdrojem melatoninu. Hrstka vlašských ořechů ve večerních hodinách tak může pomoci s lepším spánkem, ale i s dalšími zdravotními neduhy.
8. Čaj z květu mučenky
Mučenka je bohatým zdrojem flavonoidních antioxidantů, které jsou známy pro své účinky v boji proti zánětu, při podpoře imunity a v boji proti kardiovaskulárním onemocněním. Antioxidant apigenin může také pomoci s potlačováním úzkostí.
Mučenka také zvyšuje v mozku produkci kyseliny gama aminomáselné (GABA), která snižuje aktivitu dalších chemických látek v mozku vyvolávajících stres. Podle mnohých odborníků má i z tohoto důvodu mučenka uklidňující schopnosti a je vhodné z ní pít čaj i bezprostředně před spánkem.
9. Bílá rýže
Bílá rýže je považována za základní potravinu, která obsahuje převážně sacharidy. Má tedy i vysoký glykemický index, protože je na rozdíl od tmavé rýže ochuzena o otruby a klíčky, a tedy i spoustu vlákniny, vitaminů i minerálů. Nicméně i přes to všechno obsahuje dostatek thiaminu neboli vitaminu B1, kyseliny listové či manganu.
U potravin s vysokým glykemickým indexem přitom bylo již dříve zjištěno, že pomáhají zlepšovat kvalitu spánku. Dát si tak hodinu před ulehnutím trochu rýže může se spánkem skutečně pomoci.
Rady, jak přemoci úzkost a lépe se vyspat
Další potraviny a nápoje podporující spánek
Se spánkem mohou pomoci i potraviny obsahující vysoké množství tzv. tryptofanu.
Obsahují ho např. mléčné výrobky, banány (zejména slupka) a ovesné vločky.