Článek
Děti pro svůj zdravý vývoj nezbytně potřebují, aby sacharidy tvořily v jejich stravě 50 - 55 % denního energetického příjmu. Mezi nejvhodnější zdroje sacharidů patří obiloviny, pečivo, celozrnná rýže, celozrnné těstoviny, zelenina, luštěniny a také ovoce.
Zdravější varianty pamlsků jsou pak např. ovocné saláty sypané ořechy, cereální tyčinky bez polevy, čokoláda s vyšším podílem kakaové hmoty (70 % a více), tvarohové dezerty s ovocem apod.
Vyvarovat by se měly děti sladkých tučných moučníků, zákusků, sladkých limonád apod.
Kila navíc ohlídá tzv. glykemický index
U sacharidových potravin se určuje tzv. glykemický index. Potraviny, které mají glykemický index vysoký, zvyšují hladinu krevního cukru rychleji než ty s glykemickým indexem nižším.
"Vyšší příjem sacharidů dodává tělu nadměrné množství energie, která pokud není kompenzována dostatkem pohybu, se ukládá v podobě tuku. Trvale nadměrný příjem sacharidů může navíc u disponovaných jedinců způsobit zvýšenou hladinu inzulínu (hyperinzulinémie) a zvýšenou hladinu krevního cukru (hyperglykémie), což může poté vyústit v inzulínovou rezistenci a v rozvoj diabetu II. typu," vysvětluje nutriční terapeutka Dana Růžičková.
"Řada dětí, které přicházejí do ordinace pro nadváhu a obezitu, má zvýšenou hladinu inzulínu. Mnohdy se jedná o děti, které mají dost pohybu a přesto tloustnou. Rozborem sedmidenního jídelníčku se většinou ukáže, že konzumují nadměrné množství nevhodných sacharidů s vysokým glykemickým indexem a důsledkem je právě hyperinzulinemie," dodává Růžičková.
Úpravou stravování, snížením konzumace sacharidů v podobě sladkostí a bílého pečiva, omezením koláčů, omezením sladkých nápojů a přidáním zeleniny, která může pomoci ke snížení glykemického indexu přijaté potraviny, se velmi často podaří snížit hladinu inzulínu k normě a děti začnou hubnout.