Článek
"S dítětem by se mělo chodit k zubnímu lékaři pravidelně každého půl roku od jednoho roku věku, kdy se klubou první zuby. Prohlídka je bezplatná a může odhalit už v zárodku některé nesrovnalosti v ústní dutině," řekl Pekárek.
Stomatologická komora proto vymyslela tzv. zubní průkaz dítěte, do kterého lékař bude zaznamenávat, zda je vývoj chrupu přiměřený, zda se vyskytuje zubní kaz a zda dítě užívá fluoridových preparátů, tedy zubních past a tablet.
Stále vysoká kazivost
Pekárek připomněl, že rodiče mají povinnost dbát na zdravý chrup dítěte. Ten v České republice je sice už lepší, než tomu bylo dřív, ale stále jeho kazivost je vysoká.
"Do pěti let věku dítěte je jen 40 procent dětí bez kazu a 60 procent má kaz. Je to o něco lepší než dřív, kdy kaz v tomto věku mělo až 70 procent dětí," uvedl docent Zdeněk Broukal z Výzkumného ústavu stomatologického v Praze.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Považujete zavedení zubních průkazů za správné? |
Podle docentky Věry Hubkové, proděkanky pro stomatologii Lékařské fakulty v Hradci Králové je smyslem preventivních prohlídek nejen prohlédnout dítěti ústa, ale i naučit maminky, zejména malých dětí, jak o chrup svých ratolestí pečovat. "Bude-li dítě pravidelně chodit do ordinací již odmalička, nebude mít strach ze zubaře a jeho chrup bude zdravý," podotkla Hubková.
Zubní průkaz kompletně zaplatila stomatologická komora a dala za něj 140 000 korun. V budoucnu, jak doufá Pekárek, na něj přispějí zdravotní pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví.