Hlavní obsah

Deset důvodů, proč nemáte svěží dech

Novinky, kčt

Nepříjemný zápach z úst postihuje každého čtvrtého člověka. Vinna nemusí být nutně nedostatečná ústní hygiena, ale třeba pracovní stres, nepravidelné stravování nebo různá skrytá onemocnění, uvedl britský server Daily Mail.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

1. Máte zánět dásní

Jde o nejčastější důvod nepříjemného zápachu z úst. Zánět vyvolávají bakterie zubního plaku, které se usazují na dásních a dráždí je. Organismus na ně reaguje zánětem, tzv. gingivitidou, která může přerůst až do paradontózy. Předcházet zánětu se dá pravidelnou zubní hygienou a používáním antibakteriální ústní vody.

2. Nečistíte si denně jazyk

Příčinou, proč nemáte svěží dech, je zpravidla velké množství bakterií na jazyku. Není zcela jasné, proč se zde usazují – může to být kvůli špatné stravě či kouření. Na vyčištění můžete použít škrabku na jazyk, pomůže ale i obyčejný zubní kartáček nebo ústní voda.

3. Moc mluvíte a málo pijete

Pach v ústech způsobuje cokoli, co vysušuje ústní dutinu. Sliny naopak pomáhají odstranit bakterie způsobující zápach. Odér je proto častý ráno po vzbuzení nebo u lidí, kteří dýchají ústy a ne nosem. Náchylnost k tomuto problému se zvyšuje s věkem, protože ve stáří se tělo postupně vysušuje. Proti této příčině je celkem jednoduchý recept – průběžně pijte doušky vody.

4. Stresujete se v práci

Podle studie bulharské univerzity mohou být vinny i stresové hormony, kvůli nimž se bakterie v ústech množí mnohem rychleji než obvykle. Pokud jste pod tlakem, není od věci kromě čištění používat i zubní nit nebo již zmiňovanou ústní vodu.

5. Jíte nepravidelně

I pouhá konzumace jídla odstraňuje zápach, protože podporuje tvorbu slin. Podle vědců ze švýcarské univerzity odér zmizí na přibližně dvě a půl hodiny po jídle a ještě déle, pokud pokrm obsahoval vlákninu.

6. Máte nemocné krční mandle

Pokud máte na mandlích prohlubně a zapadají do nich zbytky jídla, opět se zde vytváří prostředí, ve kterém se daří bakteriím, uvádějí vědci z britské univerzity v Cambridge. Jídlo se v prohlubních může změnit na tzv. kameny na mandlích neboli tonsilolitis. Na ně většinou zaberou antibiotika nebo kloktání slanou vodou, v krajním případě pomůže úplné odstranění mandlí.

7. Vinny jsou žaludeční bakterie

Bakterii Helicobacter pylori bychom našli v žaludcích 40 procent světové populace. Častěji se objevuje u lidí trpících žaludečními vředy a také u starších osob. I s ní souvisí nepříjemný zápach z úst. Její výskyt se dá snadno zredukovat pomocí antibiotik.

8. Máte ucpaný nos

Když máte rýmu, při které vám teče hlen do krku, může se u vás opět vyskytnout zápach v ústech. A to právě kvůli hlenu, který podporuje množení nežádoucích bakterií.

9. Trpíte cukrovkou

Pokud máte neléčenou cukrovku, a tudíž i nedostatek inzulinu, v těle se začnou tvořit tzv. ketolátky, které fungují jako záložní zdroj energie. Jednou z nich je i plynný aceton, který diabetik vydýchává a jenž způsobuje zápach ne nepodobný alkoholovému.

10. Můžou za to léky

Některé medikamenty mohou také způsobovat zápach z úst – zkrátka proto, že vysušují ústa. Nejčastěji jde o antidepresiva, léky na alergie nebo na vysoký krevní tlak.

Související články

Výběr článků

Načítám