Článek
Řekl to novinářům ve čtvrtek Michal Vrablík z Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Nejčastější příčinou úmrtnosti v ČR a i ve všech vyspělých zemích jsou kardiovaskulární onemocnění jako je srdeční infarkt, či mozková mrtvice. Celkem 95 procent těchto onemocnění má původ v ateroskleróze (kornatění tepen). A kouření je nejdůležitějším ovlivnitelným rizikovým faktorem vzniku aterosklerózy," uvedl lékař.
Škodí i jen jedna cigareta
Neexistuje žádná "bezpečná" míra kouření. Už vykouření jedné cigarety má za následek negativní změny na cévách, varuje Vrablík. Zdůrazňuje také, že riziko onemocnění infarktem či mrtvicí nehrozí jen aktivním kuřákům, ale i těm, kteří jsou pasivními kuřáky. Vedle nikotinu navíc obsahuje tabákový kouř dalších pět tisíc jedů.
Kouření zvyšuje riziko srdečního infarktu 2 až 6 krát podle toho, o jak silného kuřáka jde. Jestliže je ale člověk kuřák, trpí vysokým krevním tlakem a má i vysoké hodnoty cholesterolu, pak se riziko, že zemře na infarkt, zvýší 16 krát."Rizika se násobí, nikoli sčítají," zdůraznil Vrablík.
Jak kouření na kardiovaskulární systém působí? Způsobuje okamžité i dlouhodobé zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence, snižuje množství krve přečerpané srdcem a prokrvení srdce, snižuje množství kyslíku v krvi a tedy i zásobování tkání kyslíkem, přímo poškozuje cévní stěny, poškozuje krevní destičky, které shlukováním mohou zapříčinit trombózu, snižuje hladinu HDL tedy "hodného" cholesterolu.
Kromě kouření patří podle Vrablíka mezi ovlivnitelná rizika vzniku aterosklerózy také vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu a tuků v krvi, zvýšená hladina cukru v krvi, nevhodné složení stravy, konzumace potravin s vysokým obsahem tuků a cholesterolu, nadváha, nadměrná spotřeba alkoholu a nízká tělesná aktivita. Existují však i rizikové faktory, které nelze ovlivnit. Arteroskleróza postihuje především muže a projevuje se spíše u starších lidí - u mužů nad 45 let a u žen nad 55 let.