Článek
Jak probíhá výcvik delfínů?
V podstatě je to velmi jednoduché a nenásilné. Trenéři vše staví na bezprostřední hravosti delfínů a trénink vychází z jejich přirozených aktivit, kterým se věnují v přírodě. Například hrátky s míčem, který delfíni vyhazují do vzduchu a různě s ním manipulují, jsou v principu to samé jako hrátky s omráčenou rybou ve volném moři.
Delfína v podstatě není možné přinutit k činnosti, kterou on sám nechce dělat. Jeho trenér sice vystupuje v lidském světě v roli pána, nicméně ve světě delfínů takovou roli nemá. Pro delfíny je prostě jenom partner nebo přítel, a když je trenér ve vodě, delfín moc dobře ví, že má nad člověkem navrch. Přátelství s delfíny je stejně jako v lidské společnosti postavené na vzájemné úctě, spolupráci a respektu.
Opravdu delfinária dokážou delfínům zajistit odpovídající podmínky?
I když jsou delfíni velmi zvídaví a inteligentní, pořád to jsou zvířata, která je navíc nutné chránit. Jejich přirozené životní prostředí se stále zhoršuje, moře a oceány jsou zdevastované. Pokud se s tím nepodaří něco udělat, je delfín, stejně jako většina biologických druhů žijících ve vodě, odsouzený k zániku.
Určitou pojistkou proti této hrozbě jsou profesionální delfinária s perfektní odbornou péčí, která jsou schopna zvířatům zajistit odpovídající podmínky a delfíny rozmnožovat. Dobrý způsob zvolili v Americe, kde delfinária spolupracují s ochránci zvířat i mořskými biology. Společně pak diskutují o tom, jak delfíny chránit a zajistit jim co nejlepší podmínky pro život, a to nejen ve volné přírodě, ale i v péči člověka.
Jak probíhá samotná delfinoterapie?
Nemocní se s delfíny seznamují pomalu, krok za krokem. Nejdříve je pozorují z okraje bazénu, poté jim zkusí házet míč, a když je jedinec připraven, může za delfínem do vody. Nejdůležitější je pak samotný fyzický kontakt nemocného s delfínem, kdy se jej může dotýkat, hladit nebo se dokonce zavěsit za delfíní ploutev a nechat se vozit po celém bazénu. Když se jedinec ploutve pustí, vnímavý delfín na to okamžitě zareaguje a v mnoha případech dokonce sám od sebe nacouvá zpátky, aby se nemocný jeho ploutve mohl znovu chytit a pokračovat v dovádění. Delfín zkrátka ví, co má v jaké situaci dělat. Vůbec to není tak, že by reagoval jen na pokyn trenéra.
Velmi zajímavé je to, že delfín dokáže přesně vycítit, v jakém psychickém stavu člověk je, zda je nervózní, bojí se, nebo je naopak uvolněný. Pokud delfín cítí z člověka obavy, dokáže je svojí přítomností odstranit. V podstatě jej začne skenovat svým sonarem a pacient se uklidní. Nikdo zatím vědecky nedokázal, jak to dělá, ale prostě to dokáže.
Prý delfíni pomáhají i lidem s psychickými problémy ...
Delfinoterepie skutečně funguje u dětí i dospělých se silnými psychickými problémy. Mnoho dětí prožilo nějaké silné trauma, ať už je to ztráta rodičů, zavržení jejich vlastní rodinou, psychické nebo fyzické týrání, sexuální zneužití. V těchto případech se jedná o děti, které kompletně ztratily důvěru v ostatní lidi, a jejich stav se tradičními metodami zlepšuje jen velmi pomalu nebo vůbec.
Potřebují lásku, ale nenaučily se jí ani dávat, ani přijímat. Chování dospělých kolem nich změnilo chápání jich samých a reakce na okolí jsou posunuté – od přehnaně sebeobranných, přes vytvoření komunikačních bariér až po agresivitu. Leckdy na sebe chtějí strhnout pozornost za každou cenu - i za cenu toho, že je na ně někdo naštvaný a tak zlobí. Může jít o dítě, které sedí tiše v koutě a s nikým nechce komunikovat, ale častěji to asi bude dítě, které má „problémové chování,“ tedy přesně ty děti, které mají minimální šanci na adopci.
Za celou dobu, co se delfinoterapii věnuji, mi prošlo rukama přes 350 dětí s různými problémy. Například šestiletá hluchoslepá holčička, která nebyla schopna projevovat vůbec žádné emoce. Při delfinoterapii se poprvé za svůj život zasmála, což byl pro rodiče zázrak. Loni jsem měl v péči i dvanáct dětí z dětských domovů z Lucemburska, osm z nich mělo problém s umístěním do adoptivní rodiny. Pěstouni je zkrátka nezvládali déle než tři měsíce a vraceli je zpátky do dětských domovů. V dnešní době je šest těchto dětí úspěšně umístěných v rodinách.
Netvrdím, že delfinoterapie je lékem na všechno, že dokáže vyléčit autismus nebo jiné nemoci. Ze zkušenosti však vím, že pomáhá dětem zkvalitňovat jejich život, prožívání sebe samých i okolí. Děti, třeba ty s opožděným vývojem, se lépe učí a jsou dokonce schopny dát dohromady složitější větu.
Jak bude probíhat delfinoterapie v Praze?
Delfinoterapie v Praze v sobě zahrnuje 10 jednotlivých terapií rozložených v čase dle stavu a potřeb klienta. Přímý kontakt s delfínem trvá cca 30 minut. Vybraní pacienti budou mít navíc terapie zcela zdarma.