Článek
"Příští týden začneme s pomocí německých kolegů, kteří defibrilátor s úspěchem dávno používají, seznamovat s nimi naše kluky," konstatoval náčelník Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.
"Zbývá však ještě dořešit nutnou legislativu, což slíbilo ministerstvo zdravotnictví zajistit," dodal.
Defibrilátor, který zatím v Česku smí používat pouze lékař, může na horách zachránit jinak ztracené životy zkolabovaných lidí. Infarkt tradičně stihne nejvíce turistů v Krušných horách, kde podle Chlada v zimě dochází k možná největší koncentraci klasických lyžařů z obou stran hranice.
Může zachránit život
"Zástavy srdce postihují hlavně běžkaře, kteří nezřídka přecení svoje síly a podcení horské podmínky. Letos jsme zasahovali u sedmi případů, z nichž tři bohužel skončily smrtí. Než do hor dorazí záchranka, může být pozdě. Pomocí defibrilátoru můžeme mnoha lidem zachránit život," tvrdí Chlad.
Možnost získat přístroj za zhruba sedmdesát tisíc korun, který krušnohorští záchranáři dostali od ministerstva zdravotnictví, zvažuje i Horská služba v Krkonoších.
"Záleží na jednotlivých střediscích, zda projeví zájem, způsobu, jakým ho bude možné získat, a na potřebné legislativě. Defibrilátor má sám o sobě velmi jednoduché ovládání," podotkl ústřední náčelník Horské služby Jiří Brožek.
"Zatím nám legislativa zakazuje podat zraněnému byť jenom acylpyrin," dodal s nadsázkou náčelník krkonošských záchranářů Adolf Klepš.