Článek
Pacienty rozdělili na tři skupiny, z nichž první chodila na hydroterapii, druhá na tai-či a třetí byla jen sledována. Lekce trvaly hodinu dvakrát týdně.
Po 12 týdnech hydroterapie nebo tai-či cítili jejich účastníci významnou úlevu od bolesti a zlepšení fyzických funkcí. Lepší výsledky byly u lidí podstupujících hydroterapii, kteří chodili na cvičení častěji. Zlepšil se u nich významně fyzický výkon, například schopnost stoupat po schodech a chodit. Což u skupiny věnující se spíše tai-či nebylo tak výrazné.
"Hodiny hydroterapie jsou zřejmě přijatelnější, poskytují asi větší úlevu od bolesti a větší zlepšení objektivně měřitelné fyzické výkonnosti," uvádí vedoucí vědeckého týmu Marlene Fransenová v lékařském časopise Arthritis
Tai-či vyžaduje pokrčená kolena, což může být obtížné
Po 24 týdnech bylo veškeré zlepšení zachováno a bylo větší než při cvičení na zemi, které je doporučováno pacientům s artritidou.
Ze skupiny hydroterapie 81 procent lidí navštívilo 12 nebo více z nabízených 24 lekcí, zatímco ze skupiny tai-či to bylo jen 61 procent.
Studie se účastnil jeden Asiat a zbytek byli běloši. To podle Fransenové možná vysvětluje, že hydroterapie byla pro ně přijatelnější než tai-či. Cvičení tai-či vyžaduje kromě jiného pokrčená kolena, což může být pro některé lidi trpící bolestmi v kolenou obtížné.