Článek
Tvrdí, že zatímco je fyzická aktivita stavebním kamenem pro odvrácení nemocí, jako je cukrovka, srdeční choroby a demence, její vliv na obezitu je minimální. Naopak upozorňují, že obezitu nezapříčiní nedostatek pohybu, ale hlavně přebytek cukru a sacharidů obecně, píše bbc.com.
Odborníci včetně londýnského kardiologa Aseema Malhotra obviňují potravinářský průmysl z toho, že v lidech podporuje přesvědčení, že cvičení může působit proti vlivu nezdravého stravování a potravin obecně. „Obézní člověk nepotřebuje cvičit, stačí, když začne méně jíst. Ale největší problém je, že si mnozí lidé myslí, že mohou jíst cokoliv a v jakémkoli množství, když ještě k tomu budou cvičit,“ říká lékař a dodává, že s tím nesouhlasí, neboť je to absolutně vědecky nepodložené a špatné tvrzení.
Poukázali také na to, že nezdravá strava byla spojena hlavně s nezdravým životním stylem a zhoršením obecného zdraví člověka, a to má daleko závažnější dopady na zdraví než například alkohol a kouření.
Cvičení k redukci hmotnosti patří
Jiní lékaři ale upozorňují na to, že nelze zcela bagatelizovat účinky cvičení. Profesor Mark Baker z National Institute of Health and Care Excellence doporučuje „dobře vyváženou stravu v kombinaci s fyzickou aktivitou“ a na rozdíl od kardiologa říká, že by bylo „hloupé“ vyloučit při redukci hmotnosti fakt, jak velkou roli zde hraje význam tělesné aktivity.
„Výhody fyzické aktivity nejsou komplotem a pouhou konspirací vedenou potravinářským průmyslem. Zdravý životní styl musí vždy zahrnovat obojí, jak vyváženou stravu, tak i fyzickou aktivitu,“ řekl Ian Wright, generální ředitel Food and Drink Federation.
Dále dodal, že průmysl naopak podporuje vyváženou stravu například tím, že dobrovolně poskytuje na obalech svých výrobků jasné údaje o jejich výživové hodnotě, nabízí produkty s extra živinami, méně soli, ale i cukru a tuku.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz: