Článek
„Šestnáctého března roku 2020 jsem v důsledku nákazy koronavirem zcela přišla o svůj čich,“ uvedla v rozhovoru pro server Independent. Byla tak mezi mnohými nemocnými, kteří tento projev nákazy koronavirem „okusili“ na vlastní kůži a v prvním čtvrtletí roku 2020 ho hlásili svému lékaři.
Ztráta čichu v té době nebyla uváděna jako jeden z oficiálních a průkazných symptomů nemoci, stalo se tak až počátkem května. Nikdo stejně tak nevěděl, jak dlouho a v jakém rozsahu může tento „výpadek“ trvat.
Ztráta čichu je předzvěstí mírného covidu-19, zjistil výzkum
Profesor Carl Philpott, ředitel výzkumu a správce britské charitativní organizace Fifth Sense, která se zabývá poruchami spojenými s čichem, odhaduje, že podobnou zkušenost se ztrátou čichu nebo s jeho změnami celosvětově zažilo až 60 procent lidí, kteří nemoc prodělali.
Z oblíbených vůní je mi špatně
„Čich se mi alespoň částečně vrátil asi deset týdnů od onemocnění, ovšem i rok poté to rozhodně není jako dřív,“ svěřila se s vlastními zkušenostmi Liz.
„Moje oblíbená parfémová vůně, čerstvé česnekové máslo nebo třeba eukalyptus, tedy vůně, které jsem dříve milovala, z toho všeho se mi po nemoci doslova obrací žaludek,“ vyjmenovává Liz některé změny.
Úplná ztráta čichu může člověka postihnout už pár hodin po nákaze koronavirem, tvrdí lékaři
Podobné je to i s vůní čerstvé cibule, kterou s oblibou dávala do různých salátů. Nyní jí i slabý závan doslova páchne. Čerstvá ranní káva jí pak dle jejího vyjádření připomíná hnůj.
Podobné zkušenosti jako ona mají i mnozí další pacienti, kteří covidem onemocněli. Změněné vnímání vůní je podle lékařů často spojováno s virovými infekcemi a většinou jde o známku toho, že se pacient „zotavuje“.
Profesor Philpott k tomu dodává: „Pacienti většinou přecházejí od naprosté ztráty čichu k jeho opětovnému fungování, ale třeba jen jednoho či dvou receptorů. Většina věcí kolem nás je směsí molekul a my rozpoznáváme jejich vzorce. Pokud ale máme v provozu pouze několik pachových receptorů, můžeme známý pach rozpoznávat najednou zkresleně.“
Základní tréninkové vůně
V každém případě lékaři a odborníci radí čich trénovat, a to i když částečně funguje.
„Čichový trénink je něco, co dělají parfémáři a someliéři, když se poprvé snaží trénovat nos a rozpoznat vůně, se kterými pracují. V případě ztráty čichu podobný trénink povzbudí vaše pachové cesty k obnovení spojení, které jste dříve měli,“ vysvětluje Philpott.
Deník nakažené záchranářky: Nerozeznala jsem ani syrový česnek
Experti radí začít se čtyřmi základními vůněmi – růží (květinová), hřebíčkem (kořeněná), citronem (ovocná) a eukalyptem (pryskyřičná). Nejlépe v podobě esenciálních olejů trénovat alespoň dvakrát denně po dobu 10–20 sekund.
Po několika týdnech by mělo začít docházet ke zlepšení. Bohužel jsou ale známy i případy, kdy to vůbec nezabralo. Nicméně i tak odborníci doporučují cca po 12 týdnech cvičení přejít na běžnější typy vůní vyskytující se v domácnosti – jako je například mletý pepř, vanilka, grep, káva nebo čerstvé bylinky.