Článek
Vynechání jediné tablety (především ze začátku cyklu) nemusí, ale může vést k otěhotnění. Hormonální antikoncepce je sama o sobě velmi spolehlivá metoda ochrany před početím. Její selhání je způsobeno především chybným užíváním, ale také zažívacími problémy nebo některými současně užívanými léky.
Ačkoliv zapomínání či nepravidelnost v užívání patří mezi nejčastější důvody selhání pilulek, existují i další nezanedbatelná rizika.
Zvracení a průjmy
Každá tableta potřebuje nějakou dobu setrvat v trávicím traktu, aby se vstřebala. Vstřebávání zažívacím traktem je ohroženo žaludečními a střevními komplikacemi.
Pokud dojde ke zvracení do čtyř hodin od užití tablety, je nutné ji považovat za potenciálně nevstřebanou a tudíž vynechanou. Podle situace (kdy byl poslední pohlavní styk, kolik hodin uplynulo od požití pilulky) je třeba spolknout další tabletu nebo se pro jistotu chránit ještě jiným způsobem, např. kondomem.
Totéž platí u akutního či silnějšího průjmu. Pokud dojde po dvou až třech hodinách od užití pilulky k průjmu, může být antikoncepční účinek narušen.
Při zvracení a současně průjmu je riziko špatného vstřebání tablety mnohokrát větší. Zastavení průjmu aktivním uhlím nebo jinými přípravky nezachrání spolehlivost antikoncepce, protože snižuje vstřebávání a tím účinky všech tablet užitých dvě hodiny před nebo po užití léku zastavujícím průjem.
Vzhledem k tomu, že spermie mohou v pochvě přežívat dva až pět dnů, svou roli hraje i to, jak dlouho po nechráněném styku došlo u ženy k průjmu či zvracení. Pokud si žena není jistá, jak se má zachovat, měla by konzultovat danou situaci s lékařem.