Článek
Přesněji řečeno, pila rozředěný koncentrát z několika rostlin. Podporuje trávení a také vylučování odpadních toxických látek z organismu. Navíc dodává tělu některé další důležité látky včetně vitamínů.
Hana Kynychová si díky němu zároveň uvědomila i to, jak málo před tím pila. Po třech nedělích únava ustoupila. Cítila se svěžejší a výkonnější. A brzy na tom byla podobně, jako před svým otěhotněním.
Vrátila ji zpátky do normálního života
Mladá fyzioterapeutka trpěla stavy únavy poté, co jí virus mononukleózy poškodil játra. Byl pro ni problém jít na večírek nebo si zatancovat, případně si zacvičit aerobik, který měla ráda. Nemohla si dát ani dvě deci vína nebo brát hormonální antikoncepci, protože zatěžuje játra.
Třínedělní očistnou kúru zkusila ze zvědavosti i ze zoufalství. Zaujal ji koncentrát extraktů z rostlin, kterého si všimla v lékárně. Lékárnice jí potvrdila, že může zlepšit činnost vylučovacích orgánů včetně jater. Po první kúře začaly její potíže pomalu ustupovat, po dalších dvou zmizely úplně. Dodnes si ji dopřává dvakrát třikrát do roka a cítí se stejně dobře, jako před svými zdravotními potížemi.
Koncentrát s extrakty doporučuje známým. Nejen po mononukleóze, ale třeba i po zdánlivě banální chřipce, případně jiných virových infekcích. Její kamarádce pomohl významně zkrátit rekonvalescenci například po žloutence.
Plejáda efektů
Naši předkové si dopřávali očistnou kúru na jaře. Trpěli totiž po zimě nedostatkem pohybu i vitamínů. Navíc jedli jednotvárnější, a vzhledem k menšímu pohybu i zbytečně kaloricky vydatnou stravu. Jejich trávicí a vylučovací orgány často nedokázaly optimálně vyloučit všechny toxické odpady látkové výměny. Nebylo divu, když jejich organismus nefungoval tak hladce jako od jara do podzimu. Dnes trápí většinu z nás neustálý nedostatek pohybu. A často se i přejídáme. Proto si lze dopřát očistnou kúru kdykoli. Vedle únavy nám může pomoci i s řadou jiných potíží: zácpou, nadýmáním a problémy s trávením. Ale také nespavostí, kožními potížemi nebo bolestivou menstruací. U lehčích a středních alergií někdy zmírní příznaky potíží a občas pomůže i s bolestmi v kloubech.
V lékárnách je ke koupi řada prostředků určených k očistě organismu (Metabolik, Bio Drain, MethodDraine DÉTOX, PM Detoxikační elixír, PM Chlamydil a další). Kdo má rád bylinné čaje, může si je nechat namíchat v zelené lékárně.
Efekty očistné kúry samozřejmě významně zlepšuje také dobrá životospráva, racionální strava, každodenní pohyb a kvalitní spánek i odpočinek.
Dostatek tekutin dělá zázraky
"Očistné kúry mohou být užitečné i v tom, že nás naučí dodržovat pravidelný pitný režim," zdůrazňuje Hana Kynychová, která si účinky tohoto efektu vyzkoušela na vlastní kůži. Lidé, kteří pijí málo, by podle ní měli vypít ke každému jídlu aspoň dvě deci vody. Proč je to tak důležité? Denně bychom měli vypít 2,5 až 3 litry vhodných tekutin (nejlépe pitnou a balenou vodu, bylinné čaje nebo ředěné ovocné šťávy, které si sami doma vymačkáme, případně ředěné přírodní džusy).
Dostatečné pití nás může zbavit nejen únavy, ale také bolestí hlavy, nesoustředěnosti, podrážděnosti, výkyvů nálad atd. Málo pijí hlavně ženy středního i vyššího věku, spousta školáků a učňovská mládež.
O tom, jak příznivě působí na stav pleti, by mohly dlouze vyprávět modelky. Některé vypijí denně mezi 3 až 6 litry vody.
Nesplácat moc bylin
Čaj pro očistnou kúru by měl obsahovat rostliny, které podpoří činnost vylučovacího systému: pampeliška, sedmikráska, slivoň, květ trnky, fenykl apod. Ale také byliny, které tělu dodají vitamíny a další zdraví prospěšné látky: listy černého rybízu, šípky, vrbová kůra, ovesné obilky nebo plody černého jeřábu. Byliny můžeme koupit v zelených lékárnách, kde nám poradí, jak čaj připravit. Odborníci doporučují -nemíchat víc než pět druhů rostlin. Jinak se snáz může stát, že jednotlivé látky začnou mít rušivé nebo dokonce protichůdné účinky. Jiné je to v případě přípravků z lékáren, které obsahují i více rostlin nebo látek. U nich si výrobci pohlídají, aby mezi nimi nedocházelo k nežádoucím reakcím.