Článek
V rámci Světového dne ústního zdraví, který se slaví každoročně 20. března, zubní odborníci shromáždili některé informace o tom, co všechno o nás ústa prozradí.
„Například oteklé dásně, které vypadají jako přerostlé, ale nejsou citlivé na dotek, mohou být důsledkem užívání léků na vysoký krevní tlak, anginu pectoris nebo abnormální srdeční rytmus,“ poodhaluje znaky, které lze v ústech rozpoznat, zubař Rizwan Mahmood pro Daily Record.
„Hlavním problémem je pak rozvoj srdečních onemocnění v důsledku špatného zdraví ústní dutiny. Bakterie z nemocných dásní se mohou šířit krevním řečištěm, přichytit se na poškozenou oblast srdce a způsobit zánět,“ dodává.
Správná péče o chrup vám ušetří desetitisíce, čisté zuby se jednoduše nekazí
Podobně mohou v těle vyvolat zánět i neléčené infekce kořenových kanálků, podotýká Shalini Kanagasingamová, hlavní lektorka na University of Central Lancashire’s School of Dentistry.
Jistá studie pak naznačila spojení mezi onemocněním dásní a Alzheimerovou chorobou. Podobný vztah lze podle odborníků vysledovat i mezi zdravím zubů a duševní či mentální pohodou.
„Pokud se často probouzíte s bolestí hlavy nebo čelistí, můžete ve spánku pevně svírat zuby nebo jimi skřípat, což je známkou chronického stresu,“ vysvětluje zubařka Deema Saeedová.
„Lidé, kteří se potýkají například s bulimií, pak vykazují větší erozivní poškození tvrdých zubních tkání. Jedinci trpící obsedantně kompulzivní poruchou si zase čistí zuby a dásně až příliš, což více opotřebovává strukturu zubů a může vést k větší kazivosti,“ dodává k problematice Mahmood.
Bulimie neničí jen dospívající dívky
Zdraví zubů má podle zjištění i spojitost se stavem kostí. Pokud se člověk potýká s osteoporózou, onemocněním, které má za následek méně husté a křehčí kosti, projeví se to nejen na častějších zlomeninách, ale i v ústech. Může vést i k vypadávání zubů.
Stejně tak pokud někdo delší dobu bojuje se zápachem z úst, nemusí jít jen o projev špatné hygieny. „Viníkem může být i nedostatek komplexních sacharidů ve stravě, zánět vedlejších nosních dutin, infekce hrudníku, cukrovka nebo poruchy ledvin či jater,“ uvádí pro server Independent Deema Saeedová.
Mahmood dodává, že pokud máte cukrovku, je pravděpodobnější, že můžete být více náchylní k zánětu dásní a kostí kolem zubů.
„Diabetes může také způsobit sucho v ústech kvůli nedostatku slin, což může mít za následek větší kazivost zubů nebo vznik vředů v ústní dutině. Stejně tak se mohou častěji objevovat afty,“ doplňují odborníci.
Návštěva u zubaře není jen o chrupu, ale také onkologické prevenci
Závažné následky nepravidelného čištění zubů
Může se vám hodit na Firmy.cz: Stomatologické ordinace a pracoviště, Dentální hygiena