Článek
Když musíš, tak musíš - situace, kterou ve spojitosti s nutkáním na toaletu zná každý. Rovněž každý člověk ale nejednou zažil situaci, že ho potřeba přepadla v okamžiku nejméně vhodném. V autobuse, který zrovna stál v zácpě, v místě, kde není žádná toaleta, nebo je, ale příliš nevábná na to, aby se na ni člověk odvážil jen vstoupit - situací existuje celá řada.
Ve většině případů chvilkové zdržení nebude vadit. Existují ovšem i důvody, kvůli kterým není radno odkládat potřebu příliš dlouho. Některé z nich přinesl server Daily Record.
Prasklý měchýř
Jde o vysoce nepravděpodobný stav, jelikož měchýř je schopen pojmout a udržet dostatečné množství moči, stát se to ale výjimečně může. V takové chvíli je ale zle, jelikož se moč dostane do dutiny břišní a je nutný operační zákrok.
Častějším stavem je situace, že se podle potřeby začne měchýř roztahovat. To má ovšem za následek oslabení svalů, které pomáhají udržet moč na daném místě, může tak docházet i k jejímu úniku a pomočení. Dlouhé zadržování moči také znesnadňuje samotné močení, když už k němu má konečně dojít.
Infekce
K infekci při občasném zadržování moči opět nemusí vůbec dojít, při častějším opakování už ano. Na vině mohou být množící se bakterie, které následně infikují močové ústrojí.
Známkou počínající infekce bývá často bolest a pálení či řezání při močení, stejně tak tmavé zabarvení moči a její silnější zápach. V takovém případě je vždy nutné navštívit lékaře a řešit vše nejlépe antibiotiky.
Inkontinence - únik moči
K inkontinenci, tedy samovolnému úniku moči, dochází nejčastěji v pokročilejším věku v důsledku ochabování svalů pánevního dna ve spojitosti se slabým močovým měchýřem. Situace může ale nastat i mnohem dříve a opakovat se, a to právě v důsledku častého a záměrného zadržování moči.
Ledvinové kameny
Dalším možným nebezpečím mohou být ledvinové kameny. Ty se tvoří z různých látek, které v moči krystalizují, a vytvářejí tak nerozpustné částice. Jsou běžnější u lidí, kteří nepřijímají dostatečné množství tekutin.
Většina malých kamenů je vyloučena spolu s močí, u větších je nutný lékařský zákrok.