Článek
Nedávná studie, kterou vedl doktor Kiemute Oyibo z kanadské univerzity ve Waterloo, si dala za cíl zjistit, co lidi přesvědčí k tomu, aby začali cvičit nebo s pravidelným pohybem pokračovali.
V rámci výzkumu požádal jeho tým celkem 669 lidí, aby ohodnotili pět tematicky laděných zpráv podle toho, jak moc a zda vůbec by je přesvědčily k tomu začít cvičit, třeba s fitness aplikací dělat dřepy nebo kliky. Kategorie byly rozděleny na finance, obezitu, úmrtí, nemoc a sociální stigma.
Nejnáchylnější skupinou ke vzniku obezity jsou mladí dospělí
Finanční sdělení informovalo, že fyzická neaktivita daňových poplatníků vyjde stát na 6,8 miliardy dolarů ročně. V případě obezity byli dobrovolníci informováni o tom, že každý čtvrtý Kanaďan je klasifikován jako klinicky obézní. Z hlediska úmrtí jim bylo předloženo, že podle Světové zdravotnické organizace je šest procent všech úmrtí na světě způsobeno nedostatečnou fyzickou aktivitou.
U nemoci jim byl předložen citát britského státníka Edwarda Stanleyho a hraběte z Derby, který tvrdil: „Kdo si nenajde čas na cvičení, bude si muset najít čas na nemoc.“
Češi méně sportují, tloustnou a strádají i po psychické stránce
A co se týče sociálního stigmatu, byli dobrovolníci požádáni, aby ohodnotili výrok kanadské sítě proti obezitě, který zní: „Stigma proti obézním lidem je srovnatelné s rasovou diskriminací.“
Nemoc a smrt jako pádný důvod
Účastníci byli následně požádáni, aby každou ze zpráv ohodnotili na stupnici od jedné do sedmi, přičemž jednička znamená „nemotivuje mě začít/pokračovat ve cvičení“ a sedm „naprosto mě motivuje začít/pokračovat ve cvičení“.
V rámci hodnocení bylo znatelné, že největší vliv měly zprávy o nemoci (4,8) a úmrtí (4,69). Pro srovnání, finance dosáhly na uvedené škále hodnoty 3,7, obezita 3,5 a stigma nejméně – 3,48.
Jak zatočit s nočními návštěvami lednice
Doktor Oyibo výsledky zhodnotil i z hlediska pohlaví – muži i ženy byli zprávami o nemoci či úmrtí motivováni poměrně stejně.
„Tato zjištění dávají nejen tvůrcům různých fitness aplikací základ k tomu, aby využili více podobně motivujících zpráv a údajů jako přesvědčovací taktiku ke změně chování lidí,“ uvádí Oyibo pro Daily Mail.
Rovněž dodal, že budoucí studie by měly zvážit další demografické charakteristiky jako věk, kulturu, rasu či vzdělání, aby se zjistilo, zda i tyto faktory nějak ovlivní míru vlivu podobných zpráv na lidi.
Poláci přibrali kvůli pandemii v průměru 5,7 kg
Ve Velké Británii 6 z 10 dospělých trpí nadváhou či obezitou. V USA je podle CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) 42 procent dospělé populace obézní, devět procent pak těžce obézních.
V Česku trpělo podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2017 mírnou nadváhou 47 procent mužů a 33 procent žen. Obezita ohrožovala cca 18,5 procenta Čechů.