Článek
Spánkový apnoický syndrom se projevuje během spánku a jedná se o zástavu dechu na déle než deset vteřin. Tento problém způsobuje překážka v dýchacích cestách.
"Během dne si člověk ani nemusí uvědomovat, že se mu nedýchá dobře. Ale ve spánku ochabnou svaly měkkého patra, patrové oblouky, stěny hltanu a svaly kořene jazyka. Pokud již byla přítomna nějaká překážka ve dne, v noci se obtíže zhorší – nemocný začne chrápat," uvádí server Akromegalie.cz .
Lidé se spánkovým syndromem mají častěji srdeční infarkt
Kromě chrápání se bezdeší projevuje snížením srdeční frekvence, zvýšením krevního tlaku a sníženým sycenín krve kyslíkem. V tu chvíli trpí všechny orgány nedostatkem kyslíku, postižen je hlavně mozek a srdce. Po skončení apnoické pauzy se postižená osoba na chvilinku probudí a zhluboka se nadechne. Také srdce zrychlí svoji činnost – aby dohnalo, co předtím zameškalo. Výsledkem je výrazné přetěžování srdce během noci.
Proto také lidé se spánkovou apnoí mají mnohonásobně častěji srdeční infarkt a vyšší riziko cévní mozkové příhody. Nemocné často obtěžují poruchy paměti a koncentrace, špatná nálada, velká únava během dne, muže také trápí poruchy potence.
Závažnost stavu se lze zjistit, spočítáním apnoických pauz za hodinu spánku. Při léčbě je pak důležité zjistit a chirurgicky odstranit pravou příčinu tohoto syndromu. Pokud se nebudete chtít operaci podrobit, doporučují lékaři alespoň přestat kouřit, snížit případnou nadváhu či zkusit spát na boku.