Hlavní obsah

Chcete prospět svému zdraví? Vyrazte po jídle na procházku

Jakýkoli pohyb je pro lidské zdraví přínosem, upozorňují odborníci všude po světě. Ovšem nikde není vyloženě psáno, že musíte ihned naskočit do cvičebního procesu a trávit sportem hodiny denně. I tak ale stále více lidí trpí potížemi spojenými s nedostatkem pohybu. Odborníci proto znovu nabádají – hýbejte se, pro začátek postačí i pouhá procházka, třeba po jídle.

Foto: Profimedia.cz

I krátká procházka, třeba jen v rámci budovy, kde pracujete, se počítá. Pokud nemáte volného času nazbyt, vezměte s sebou kolegu či kolegyni a můžete u toho řešit pracovní záležitosti.

Článek

I krátká procházka v rozsahu několika minut může podle odborníků snížit hladinu cukru v krvi a snížit tak riziko cukrovky 2. typu, vyplývá z výsledků nedávného zkoumání.

Optimální je jít se projít hodinu až hodinu a půl po jídle, protože v té době hladina cukru v krvi vrcholí a umožňuje svalům lépe absorbovat energii z jídla, uvádějí autoři studie, která byla provedena na vysoké škole v irském Limericku.

Rychlejší chůze může zpomalovat stárnutí

Móda a kosmetika

Prospěšné je podle nich alespoň 15 minut, ale i „miniprocházka“ v rozsahu dvou až pěti minut už může ukázat drobné výsledky.

Odborníci podrobně přezkoumali dřívějších sedm studií, které porovnávaly účinky sezení, stání či chůze na zdraví srdce, včetně hladiny cukru v krvi. A zjistili, že právě lehká chůze má na snížení hladiny cukru významný vliv.

Jak snížit riziko předčasného úmrtí

Zdraví

V pěti z uvedených sedmi studií žádný z účastníků neměl cukrovku nebo nevykazoval prvotní známky tzv. prediabetu (zvýšená glykémie nad normální stav, hodnoty ale ještě nejsou určující pro diagnózu cukrovky). Zbylé dvě pracovaly se smíšeným vzorkem zdravých a diagnostikovaných lidí.

Všichni byli v rámci studie požádáni, aby stáli nebo chodili po dobu dvou až pěti minut vždy po zhruba půlhodině v rozmezí celého dne. Všech sedm studií prokázalo, že i pár minut lehké chůze po větším jídle stačilo ke zlepšení hladiny cukru v krvi u „hýbajících se“ lidí ve srovnání s těmi, kteří delší dobu poté jen seděli. Dokonce i u těch, kteří jen stáli, byly znatelné drobné výsledky.

Cvičit každý den, nebo třeba jen o víkendu? Odborníci mají odpověď

Zdraví

Aidan Buffey, hlavní autor posudku, který přezkoumával sedm uvedených studií, uvedl, že krátká procházka je praktická a snadno praktikovatelná i během pracovního týdne. „Lidé nebudou vstávat od stolu a běhat na pásu nebo po kanceláři. Místo toho si ale mohou dojít pro kávu nebo se jít projít po budově či chvilku ven,“ cituje jeho slova Daily Mail.

O prospěšnosti jakéhokoli pohybu se vyjádřil i kardiolog Euan Ashley, profesor medicíny a genetiky na Stanfordské univerzitě, který nebyl autorským členem studie.

„I malý pohyb stojí za to a může vést k měřitelným změnám. Pro lidi, kteří nemají čas ani na malou procházku, nebo si ho nechtějí udělat, může být pro začátek prospěšné i pravidelnější stání, obzvlášť při sedavém stylu zaměstnání,“ uvedl.

Anketa

Máte-li sedavé zaměstnání, jak moc se během pracovního dne hýbete?
Téměř vůbec, maximálně jdu na toaletu.
6,9 %
Příliš ne, maximálně si vedle toalety dojdu pro (na) oběd.
21,5 %
Dostatečně, dělám si pravidelné procházky (mírně se protáhnu).
49,1 %
Nemám sedavé zaměstnání, pohybu mám dostatek.
22,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 432 čtenářů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám