Článek
Před nedávnem proběhl průzkum mezi více než 7000 muži ze 13 zemí, kde bylo téma jedné z otázek, v jaké „pozici“ pánové močí. Z výsledků vyplynulo, že více než 40 procent německých mužů u močení sedí, zatímco mezi Brity je to jen 9 procent a u Američanů 10 procent.
Jak k tomu pro web Daily Mail uvedl urolog Gerald Collins z nemocnice Alexandra Hospital v anglickém Cheshire, Němci to rozhodně pochopili správně. Jak uvedl, věří tomu, že běžný styl močený vestoje se u mužů vyvinul jako záležitost pohodlí a okolností.
„Podstatné je načasování. Pokud jste třeba na golfovém hřišti a potřebujete si odskočit někam za strom, udělejte to. Sundávat někde v takové situaci kalhoty by byl divný způsob,“ uvedl. S dodatkem, že to ale neznamená, že by bylo močení vestoje nejlepší z hlediska zdravotního.
Když se ozve prostata
Již v roce 2014 nizozemští vědci zjistili, že pozice vsedě usnadňuje „vyprázdnění močového měchýře rychleji a lépe“. Podle nich je to tím, že pánevní a páteřní svaly jsou zcela uvolněné, když se člověk posadí, tudíž je močení snazší. Vestoje však svaly zůstávají aktivní a napětí kolem nich může způsobit, že se dotyčný nevymočí „zcela“.
Podle uvedené studie je pak močení vsedě obzvláště prospěšné pro muže, kteří mají problémy s močovými cestami a zvětšenou prostatou, ty se navíc s přibývajícím věkem mohou zhoršovat.
Pokud navíc u takových potíží nebude docházet k co nejlepšímu vyprázdnění močového měchýře, může to v průběhu času vést k rozvoji močových kamenů, infekci močových cest či ledvin. I z tohoto hlediska se doporučuje mužům močit vsedě.
Anketa
Je zde ale i další výhodný aspekt močení vsedě, a tím je udržování čistoty v okolí toalety.
Pravda je ovšem taková, že řada mužů odmítá u močení sedět už jen z důvodu, že je to podle nich „známkou slabosti a zženštilosti“.