Článek
Studie zveřejněná v časopise FASEB měla za cíl zkoumat pozitivní účinky zeleného čaje. Vědci prováděli testy na tříměsíčních myších, z nichž jedna půlka konzumovala stravu obohacenou o extrakt ze zeleného čaje (EGCG), druhá bez. Myším bylo pravidelně měřeno množství tuku a zároveň byly vystaveny tzv. Morrisovu vodnímu bludišti (bazén, ve kterém zvířata vyhledávají skrytý ostrůvek umístěný těsně pod hladinou), díky kterému bylo možné pozorovat jejich mozkovou aktivitu.
Z výsledků plyne, že po podání extraktu ze zeleného čaje došlo u myší k výraznému snížení jejich tělesného tuku. Myši navíc vykazovaly výrazně lepší výsledky v kognitivních a paměťových testech a dokázaly se dostat z vodního bludiště daleko rychleji, než tomu bylo před podáním zmíněného extraktu EGCG.
Autor studie Dr. Xuebo Liu z Northwest A University v čínském Yanglingu pro Daily Mail uvedl: „Zelený čaj je po vodě druhým nejvíce konzumovaným nápojem a pěstuje se nejméně ve třiceti zemích světa. Výsledky studie navíc ukázaly, že starobylý zvyk pití zeleného čaje má své opodstatnění i dnes a může sloužit jako lék na obezitu a poruchy paměti.”
Kolik čaje bychom měli vypít? |
---|
Názory na vhodné množství se u různých odborníků liší, téměř všichni se ale shodují v tom, že by denní přísun zeleného čaje neměl přesáhnout 10 malých šálků (max. 4 větší hrnky na čaj). A to především u osob citlivějších na kofein nebo trpících nespavostí. |
Podle posledních zjištění, která uveřejnil server Health, jsou optimální alespoň dva šálky denně, aby byl zaručen pozitivní vliv na organismus. Podle doktora Zuo Feng Zhanga z Marylandské univerzity v USA, odborníka na výzkum rakoviny, jsou vhodné tři až čtyři. |