Článek
Mozková příhoda může člověku v produktivním věku zcela nabourat život. "Následky bývají pro život mladého člověka bolestivé. Kvůli horší pohyblivosti se nemůže vrátit do práce a často ani ke svým koníčkům. Přichází tak o známé a přátele. Obvykle se změní fungování i celé rodiny," upozorňuje Oldřich.
Lékaři sice umí negativní následky onemocnění odvrátit hlavně včasnou léčbou. Když se však člověk do specializovaného centra nedostane zhruba do tří hodin, šance na jeho plnohodnotný návrat do života klesají.
"Některé léčebné možnosti po uplynutí 4,5 hodiny již nemohou být použity," vysvětluje Oldřich s tím, že léčba se postupně scvrkává na sledování a prevenci komplikací.
Cévní mozková příhoda postihne v České republice ročně asi 35 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Nejvíce ohroženi jsou lidé starší 65 let.
První pomoc
Na nemoc i možnosti její prevence se lékaři snaží každý rok upozorňovat kampaní 30 dní pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod. Lékaři na akcích lidem poradí i to, jak příznaky nemoci rozeznat. Jedině tak si včas uvědomí vážnost a přivolají záchrannou službu. Odborníci rozhodně nedoporučují, aby lidé do nemocnice cestovali sami. Potřebují pomoc specializovaného centra a záchranáři vědí, kde je nejbližší, či zda právě to není přetížené a nejet jinam. Kromě toho mohou první vyšetření dělat už v sanitce.
Mozková mrtvice se projevuje bolestí hlavy, člověka brní polovina obličeje, později i ruka na téže straně. Nemůže mluvit nebo mluví velmi špatně.