Článek
"Lidí, kteří jsou obézní nebo mají nadváhu, prudce přibývá. Za posledních dvacet let se jejich počet zdvojnásobil," řekl profesor Štěpán Svačina, přední český obezitolog, děkan první lékařské fakulty a přednosta třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Přes dvacet procent národa je obézních a dalších více než 30 procent má nadváhu. To je dohromady přes polovinu národa. Obezitou jsou postiženy i děti, i když ne v tak velkém množství - zhruba šest procent.
Příčiny jsou ve stravě
Profesor Svačina se domnívá, že je to nedostatkem racionální stravy, zejména ovoce a zeleniny. Lidé se dále málo pohybují na čerstvém vzduchu a jejich životní styl není vhodný.
"Už malé děti sedí dlouhé hodiny u počítače, jedí přitom hamburgery nebo brambůrky, místo aby šly ven se proběhnout," soudí profesor Svačina. Dodává, že dospělí zlenivěli. Kam mohou, tam jezdí auty, hodiny vysedávají u počítačů, ale i doma u televize, jedí energeticky bohatá jídla a stoupá spotřeba alkoholu, který má takzvané prázdné kalorie.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Trápí vás obezita či nadváha? |
Podle výzkumu Světové zdravotnické organizace na území ČR, který se uskutečnil před necelými dvěma roky, Češi v průměru prosedí denně osm a víc hodin. 31 procent obyvatel používá pro cestu do práce auto nebo jim trvá cesta pěšky méně než 15 minut.
"Takový režim udává dokonce 47 procent mužů ve věku 45 až 54 let a 54 procent mužů ve věku 35 až 44 let," řekl Jaroslav Volf, ředitel Státního zdravotního ústavu v Praze.
Zaděláváme si na nemoci
Lékaři se shodují: obezita přináší obrovská zdravotní rizika. "Je to novodobá epidemie. Ruku v ruce s ní jde například cukrovka, jejíž výskyt u silnějších lidí je téměř čtyřnásobný vůči těm, kteří svoji váhu mají v normě," doplňuje doktor Petr Sucharda, primář třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí, který se výzkumem a léčbou obezity dlouhodobě zabývá.
Podle něj velkým rizikem obézních lidí je i vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév a degenerativní onemocnění kloubů. "Silní lidé mají třikrát častěji nemocné srdíčko a cévy než lidé s normální váhou. Jsou častěji vystaveni infarktu a mrtvici." Náklady na léčení nemocí spojených s obezitou jdou ročně do desítek miliard korun.
Akční plán - první krok
Akční plán boje proti obezitě, který má vypracovat Národní rada pro obezitu, by měl být prvním krokem k nápravě. Rada je meziresortní, jsou v ní zástupci zdravotnictví, školství, zemědělství, životního prostředí a další odborníci.
"Pomoci musejí všichni. Boj s obezitou se dotýká každého resortu, ale i škol a rodin," upozorňuje místopředsedkyně Národní rady doktorka Marie Kunešová, předsedkyně České obezitologické společnosti. "Úkolů je moc. Proto jsme se rozdělili do sedmi pracovních skupin, například pro výživu, fyzickou aktivitu, léčbu obezity atd., abychom připravili podklady, jak vůči obezitě postupovat."
Zázračné diety nejsou
Profesor Svačina upozorňuje, že žádné zázračné diety neexistují. "Na hubnutí je jen jeden lék: přijímat méně kalorií, než jich vydáme."
Svačina se přimlouvá za změnu životního stylu ve prospěch dostatku pohybu, zdravé stravy a aktivního odpočinku. Vyvarovat bychom se měli i stresu, který často vede k přemíře jídla, vymýtit kouření a omezit spotřebu alkoholu.
Nejčastější zdravotní potíže |
kardiovaskulární onemocnění - vysoký krevní tlak, angína pektoris, infarkt myokardu, aterosklerotické postižení mozkových tepen |
metabolická onemocnění - cukrovka druhého typu, zvýšená hladina tuků v krvi, zvláště tzv. LDL cholesterolu, zvýšená hladina kyseliny močové v krvi |
žlučníkové kameny, kýla a nádor tlustého střeva |
gynekologická onemocnění u žen, nádor prsu a dělohy, u mužů onemocnění prostaty |
poruchy spánku, syndrom spánkové apnoe, při níž člověk na chvíli přestává dýchat, psychické poruchy |
postižení pohybového aparátu, především kyčelních a kolenních kloubů, artróza, postižení páteře |
Anketa
Jste jablko nebo hruška
Tuk se ukládá v těle žen i mužů nestejnoměrně. Z toho se pak vytvořil typ hruška a jablko.
Typ hruška je častější u žen. Tělesný tuk se ukládá hlavně od pasu dolů, na hýždích, stehnech nebo celých dolních končetinách. Do pasu bývají ženy štíhlé. Diety ke zhubnutí zde nejsou tak efektivní.
Typ jablko je většinou u mužů. Tuk je uložen převážně na břiše a v horní polovině těla. Lidově se říká, že muži mají "pivní svaly" nebo "pneumatiku". Tento typ obezity je nebezpečnější než typ hruška vzhledem k srdečně-cévním komplikacím.