Článek
Černý rybíz |
Silný antioxidant
Nevyužívá se jen plod černého rybízu, ale i listy. Dodávají tělu vitamín C a zvyšují obranyschopnost organismu.
Z listů se připravuje jednoduše nálev, kdy přibližně dvě velké lžíce nasekaného čerstvého listí zalijeme asi půl litrem vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat. A potom pijeme v průběhu dne po třech částech.
Antiparazitální a celkově posilující účinky na tělo mají při pravidelné a dlouhodobé konzumaci česnek a cibule
Silnější je odvar, kdy necháme lístky projít krátkým varem asi tři minuty. Lepší je ho připravovat z čerstvých lístků, ale v zimě se dají použít i sušené. Působí kompletně v celém těle, odbourává nashromážděné jedy v organismu.
Černucha setá (lidově černý kmín) |
Detoxikuje organismus, dezinfikuje střeva
Semena černuchy seté výborně účinkují na parazity ve střevech nebo i na otravu jídlem. Stimulují totiž peristaltiku střev, odvodňování a odvádění nežádoucích látek z těla. Aktivizují bílé krvinky a tím celkově posilují naši obranyschopnost. Svým dezinfekčním působením napomáhají organismu v obraně proti mikrobům.
Černucha setá obsahuje vitamíny A, D, E a řady B včetně kyseliny listové, dále minerály a stopové prvky. A hlavně nechybějí nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6.
Podle starých zápisků bylinu užívala i Kleopatra pro krásu a zdraví. Černucha se nejčastěji užívá ve formě oleje, z drcených semen se připravuje čaj, případně ji namletou přidáváme do jídla.
Při průjmu je vhodné užívat byliny, které zpomalí činnost střev, mají i dezinfekční účinky a zabraňují vstřebávání toxinů. Obdobně jako maliník a ostružiník působí sušený plod borůvky nebo červený květ jetele
Celer |
Ochranný štít pro tělo
Obsahuje velké množství éterických olejů, které uvolňují typické aroma. Při konzumaci celeru tyto látky působí po cestě trávicím traktem na všechny jeho sliznice, v ústech, v žaludku, ve střevech. Odrazuje tak plísně a bakterie. Vyplatí se zařazovat ho pravidelně do jídelníčku.
Listy maliníku a ostružiníku |
Harmonizují organismus
Listy těchto užitečných keřů bychom měli trhat v lese, nikoli na zahradě ze šlechtěných kultivarů. Mají výrazný protiprůjmový účinek, odvar z listů je vhodné užívat při střevních a žaludečních katarech a kolikách. Podporují vylučování žluči a celkově ulehčují trávení. Nesmírnou výhodou je jemnost jejich působení, takže takový čaj můžeme podávat i malým dětem.
Ořešák královský |
Čistí zažívací trakt
Jedním z nejúčinnějších preparátů na hubení parazitů i jejich zárodečných stadií je tinktura z ořešáku. Připravíme ji z nedozrálých zelených slupek vlašských ořechů, jež sklízíme nejlépe na přelomu června a července, kdy vnitřní skořápka ještě nezatvrdla. Zelené ořechy rozčtvrtíme a vložíme je do alkoholu v poměru 1 : 3. Macerujeme 6–8 týdnů, pak přecedíme. Můžeme přidat vodu a cukr podle chuti.
Užíváme dvakrát denně kávovou lžičku po dobu tří týdnů. Výborně pomáhá při katarech zažívacího traktu, rekonvalescenci a při bolestech kloubů. Obdobné účinky má i odvar z listů, kterým omýváme poraněnou kůži, neboť urychluje hojení.
Má antibakteriální účinky, výborně účinkuje i jako kloktadlo při zánětech v krku a udržuje zdravé dásně – zabraňuje paradontóze.
Svízel syřišťový |
Zlepší jaterní testy
Bylinu doporučoval již Mathioli ve svém herbáři při intoxikaci organismu hadím jedem či při žloutence. Významně ovlivňuje činnost lymfatického systému, jater a sleziny, tedy orgánů účastnících se detoxikace organismu.