Článek
"Každý pacient, který užívá rostlinná léčiva, by si měl být vědom toho, že je s tím spojeno riziko poškození zdraví. Toto nebezpečí může souviset přímo s léčivem samotným, ale také s dalšími léky, které jsou užívány současně," varuje lékařka Ursula Wernekeová z Homerton Hospital v Londýně.
U více než poloviny zkoumaných pacientů léčících se na rakovinu bylo zjištěno, že užívají různé rostlinné preparáty nebo doplňkové léky, popřípadě obojí. Přitom více než třetina těchto pacientů netušila, jaké množství a zda vůbec mohou přípravky používat.
"Mezi lidmi panuje představa, že bylinné léky nemohou tělu uškodit, protože jsou z rostlin a jsou přírodní. Ale to je omyl, jsou to drogy jako každé jiné léky a musejí být konzultovány s lékaři," zdůrazňuje Wernekeová.
Studie potvrdily, že například česnek a olej z tresčích jater mohou zvyšovat účinek léčiv ředících krev, Echinacea ovlivňující imunitní systém může naopak zeslabovat účinky léků působících proti leukémii a lymfómii.
Každý pacient by měl s lékařem opravdu pozorně konzultovat každý bylinný čaj a preparát, který užívá současně. Rostlinné preparáty bývají mnohdy jen málo účinné a mohou oslabovat skutečně účinné léky.