Článek
Pod obecným názvem brusinka se skrývá několik keřů z rodu brusnic (mimo jiné mezi brusnice patří i borůvky). Proč se však brusinky nesbírají v lesích podobně jako právě borůvky?
U nás se můžeme setkat s brusnicí brusinkou, ale ta není zdaleka tak rozšířená jako její modré příbuzné. V lesích ji najdeme poměrně sporadicky a navíc, a to v první řadě, jde o chráněnou rostlinu. Proto si větší popularitu získaly tzv. americké brusinky, jež mají český botanický název klikva velkoplodá.
A právě tyto plody většinou kupujeme v podobě zavařeniny, kterou Češi milují jako neodmyslitelný doplněk svíčkové.
Potraviny, které povzbudí váš sexuální život
Je mezi plody keřů z rodu brusnic rozdíl? Bobule evropské brusinky brusnice a amerických brusinek se liší velikostí i chutí. Americké brusinky jsou větší a oproti lesním brusinkám chutnají méně výrazně.
Vitaminové bombičky
V drobných červených kuličkách najdeme vysoký podíl živin a antioxidantů. Jsou bohaté na vitaminy a minerály, posilují imunitní systém a mají antioxidační účinky.
Z vitaminů se na první příčce umísťuje C. Známe ho jako zdatného pomocníka při léčbě nemocí z nachlazení, posilovače imunity. Tento silný přírodní antioxidant je schopný bránit lidský organismus před nebezpečným působením volných radikálů i před infekcemi.
Hned po něm následuje vitamin E. I on se výrazně podílí na dobrém fungování imunitního systému a blokování volných radikálů. Přispívá k optimalizaci funkce hormonálního systému, díky tomu může zmírnit potíže zejména u žen během menstruace.
Na zdraví
- Léčebná síla brusinek dokáže pomoci především v případě zánětů močových cest. Užívání dostatečného množství plodů umí zabránit bakteriím, aby se uchycovaly na stěnách močového měchýře a močové trubice. Děje se tak díky vysokému obsahu proanthocyanidinů, látek se schopností navázat se na různé bakterie, kterým pak zabraňují přilnout ke stěnám zažívacího traktu a močových cest a způsobit tak nepříjemnou infekci. Tuto léčivou schopnost plodů brusnice potvrdily vědecké výzkumy a využívá ji i farmaceutický průmysl v lécích působících proti zánětům a infekcím močového ústrojí.
- Při pravidelném užívání brusinek můžeme předejít jak zánětům, tak i zlepšit samovolný únik moči nebo zmírnit problémy s prostatou.
- Vedle toho se brusinkám připisuje schopnost fungovat preventivně proti některým typům rakoviny.
- Polyfenoly obsažené v plodech snižují riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami. Údajně zabraňují hromadění krevních destiček a snižují krevní tlak.
- Mají velmi nízkou energetickou hodnotu, sušené a nepřislazované proto představují výbornou alternativu nezdravého „zobání“.
Opatrní by však měli být pacienti, kteří užívají léky na ředění krve (např. warfarin). Brusinky by totiž mohly snížit protisrážlivý účinek léku a způsobit krvácení.
Jak se vypořádat s ledvinovými kameny
V jaké formě?
Brusinky se řadí mezi minimum plodů, které nejsou vůbec dobré zasyrova a je možné konzumovat je až po tepelné úpravě nebo usušené. Kromě sušených se prodávají jako kompot nebo zavařenina a vedle toho jako džus. Vždy si všímejte množství přidaného cukru.
- Přidejte sušené brusinky do cereálií nebo ovesných vloček. Skvělé budou v müsli, sladkých snídaňových kaších, lze je přidat do jogurtu, nahradí rozinky v pečivu, v tvarohu.
- Skvělou chuť dodají omáčce ke zvěřině.
- Dopřát si je můžete i v nápojích, ať už jde o tančící brusinky v sektu, anebo ozvláštnění horkého punče
Může se vám hodit na Zboží.cz: