Článek
Bobule brusinek obsahují velké množství vitamínů a antioxidantů. Předchozí studie ukázaly, že mohou pomoci předcházet infekcím močových cest a snížit riziko onemocnění dásní, žaludečních vředů a rakoviny.
Nový výzkum navíc potvrdil, že brusinky mají pozitivní vliv i na srdce, jelikož brání zánětům a chrání buňky před poškozením.
Výsledky byly stanoveny na základě studie, která zkoumala během měsíce 45 mužů ve věku 18 až 45 let. Účastníci dostali prášek z brusinek (ekvivalent 100 g čerstvých brusinek denně) a byli porovnáváni s kontrolní skupinou, která dostávala placebo.
Brusinky jako zdroj antioxidantů a dalších látek, které pomáhají s infekcí
Muži, kteří konzumovali prášek z bobulí každý den, měli rozšířené tepny, což je klíčový znak zlepšeného průtoku krve. Zúžené tepny totiž mohou snížit průtok krve do srdce, což s sebou nese řadu zdravotních komplikací včetně možnosti infarktu.
Konzumace brusinek ale nevedla ke zlepšení srdeční frekvence, krevního tlaku, cholesterolu nebo hladiny cukru v krvi.
„Naše zjištění poskytují solidní důkazy, že brusinky mohou významně ovlivnit zdraví cév i u lidí s nízkým kardiovaskulárním rizikem,“ říká kardiovaskulární expert profesor Christian Heiss pro Daily Mail.
Lékaři doporučují konzumovat brusinky čerstvé. Brusinkové šťávy a džusy totiž často obsahují mnoho přidaného cukru.